Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Birleşmiş Milletler Çevre Programı'nın yıllık raporuna göre, 2015'te  yenilenebilir enerji kurulu gücüne 134 gigavat eklendi.

Geçen yıl dünyada yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımlar, bir  önceki yıla göre 13 milyar dolar artarak, 286 milyar dolar oldu. Yenilenebilir  enerjide bir önceki rekor, 2011'de 279 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Rapora göre, 2004-2015 yılları arasında yenilenebilir enerji  kaynaklarına toplam 2,3 trilyon dolar yatırım yapıldı.

Küresel elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payı 2015'te bir  önceki yıla göre yüzde 1,2 artış göstererek toplamda yüzde 10,3'e yükseldi.  

GELİŞEN EKONOMİLER BAŞI ÇEKTİ

Geçen yıl ilk defa gelişen ekonomilerin yenilenebilir enerji  yatırımları, gelişmiş ülkelerde yapılan yatırım seviyesini geçti. Gelişen  ekonomilerde temiz enerji kaynaklarına 156 milyar dolar harcanırken, gelişmiş  ülkelerde bu miktar 130 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Dünyada rekor seviyede gerçekleşen yenilenebilir enerji yatırımlarının  yüzde 36'sı 102,9 milyar dolarla Çin'de gerçekleşti. Hindistan'da 10,2, Güney  Afrika'da 4,5 ve Meksika da ise 4 milyar dolar yatırım yapıldı.

Türkiye, Fas ve Uruguay yenilenebilir enerjiye 1 milyar dolardan fazla  kaynak ayıran ülkeler listesinde yer aldı.

Geçen yıl Avrupa'da ise yatırımlar bir önceki yıla göre yüzde 21  düşüşle 48,8 milyar dolara geriledi. Böylece Avrupa, yenilenebilir enerji  yatırımında son 9 yılın en düşük seviyesini gördü.

JAPONYA'DA DEĞİŞMEDİ

Yatırımlar, ABD'de yüzde 19 artarken, Japonya'da ise aynı oranda  kaldı.

Raporda, yenilenebilir enerji yatırımlarının gelişmiş ülkelerden  gelişen ekonomilere kaymasında Çin'in rüzgar ve güneşe yönelmesi, gelişen  ülkelerde artan elektrik talebi ve gelişmiş ülkelerdeki yavaşlayan ekonomik  büyümenin etkili olduğu belirtildi.

Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarının ucuzlaması ve Avrupa'da bu  kaynaklara yapılan desteklerin azaltılmasının da yatırımları etkilediği  kaydedildi.