Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret AŞ'nin (İGDAŞ) dağıtım bölgesini genişletti.

EPDK yetkililerinden aldınan bilgiye göre, Çatalca, Hadımköy ve Muratbey'in doğalgaz dağıtımı da İGDAŞ'ın sorumluluk bölgesine dahil edildi.

İGDAŞ'ın söz konusu yerlerde mevcut tarifeyi aşmadan hizmet vereceği belirtilirken, birleşmeden kaynaklanan revizyon ihtiyacı, yapılacak ilk tarife düzenlemesinde dikkate alınacak.

EPDK'nın İGDAŞ'a devredilmesine karar verdiği Çatalca, Hadımköy ve Muratbey'in doğalgaz dağıtımını daha önce Aksa Trakya Doğalgaz Dağıtım AŞ yapıyordu.

Böylece EPDK, 4646 sayılı kanunda yapılan değişiklikle kendisine verilen dağıtım bölgelerini tek lisans altında birleştirme yetkisini ilk kez kullanmış oldu.

İlgili kanunda yapılan son değişiklikle dağıtım lisansı sahibi tüzel kişilerin talep etmesi ve EPDK'nın teknik ve ekonomik olarak uygun bulması durumunda, dağıtım bölgelerinin tek bir lisans altında birleştirilebilmesi veya mevcut dağıtım bölgelerinin birden fazla lisans sahasına bölünebilmesi öngörülüyor.

Dağıtım şirketlerinin birleşme taleplerine ilişkin başvuruların değerlendirilmesinde, işletme verimliliği açısından şebeke bütünlüğü ve bölgesel yakınlık dikkate alınıyor.

6 milyonun üzerinde aboneye hizmet veren İGDAŞ, İstanbul'un yüzde 95'ine doğalgaz arzı sağlıyor. Şirketin 2015 yılındaki yıllık gaz satış miktarı 5,7 milyar metreküpe ulaştı.

AA