Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan önemli açıklamalar - İş-Yaşam Haberleri

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının satır başları;

    - Yerli buluş sayısı 8 binin üzerine çıktı. Türkiye en fazla yapan tasarım başvurusu yapan ülkeler sırasında Avrupa'da ikinci sırada yer alıyor. Türkiye 2014 yılında 110 bin üzerinde marka başvurusu ile Avrupa'da birinci sıradadır. ARGE harcamalarımızın tutarı 13 Milyar dolara çıktı.

    - ARGE tasarımcıları taltif edilmeli, her buluşun teşvik edildiği bir sistememe sahip olmalıyız. Türkiye her alanda olduğu gibi sanayi alanında da gelişmeye devam ediyor. Türkiye 2014 yılında 110 binin üzerinde marka tescis başvurusu aldı. 2014 yılında 40 bini aşkın tasarım başvurusu ile Avrupa'da 2. olduk. İnşallah Türkiye'yi 2023 hedeflerine sizlerle ulaştıracağız.

    'İNŞALLAH 2023 HEDEFLERİNE ULAŞACAĞIZ'

    - Türkiye 2014 yılında 110 binin üzerinde marka tescis başvurusu aldı. 2014 yılında 40 bini aşkın tasarım başvurusu ile Avrupa'da 2. olduk. Eskisinden farklı olarak bir imkana sahibiz. İnşallah 2023 hedeflerine ulaşacağız. Bugün çeşitli kategorilerde 2014 yılında sanayi alanında en başarılı kurum ve firmalarımızı ödüllendireceğiz.

    Bizler Türk Patent Enstitüsünü geliştirmeye devam edeceğiz. 2016 yılında online başvuru almaya başlayan patent entstitümüz online olarak başvuru almaya devam edecekler. Türkiye bu konuda diğer ülkelere örnek olabilecek adımlar atıyor. Türkiye bugün kendi patent başvurularının araştırma ve incelemesini yapıyor.

    'BU GÖMLEK VUCUDA DAR GELİYOR'

    - Bosna-Hersek'in araştırma ve incelemsi bundan sonra Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılacak. İnsan kapasitesini daha iyi değerlendirmek için Fikri Mülkiyet Akademisi kuruyoruz. Ülke olarak uluslararası tescile önem vermek zorundayız. Türkiye olarak biz de ekonomiden değer üretmenin çabası içindeyiz. Göreve geldiğimizde 23.5 milyar dolar IMF'ye borcumuz vardı. 2008 finansal krizini en az zararla atlatmış durumdayız.Türkiye tüm bu badereleri atlatarak bu günlere geldi.Artık bu gömlek bu vucuda dar geliyor.

    'YENİLENEBİLİR ENERJİYE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ'

    - Türkiye hızla bir büyüme sürecine girecek. Yıllık ihracatımız 36 milyar dolardan 158 milyar dolara yükseldi. inşallah bu yıl sonu itibariyle bu rakamı da aşacağız. Bugün baktığımızda cari açığımızı neredeyse kapattığımızı görüyoruz. Enerji anlamında dışa bağımlılığımızı ortadan kaldırdırmaya yönelik projeleri hayata geçiriyoruz. Yenilenebilir enerjiye büyük önem veriyoruz.

    'İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN OLMADIĞI ÜLKE BİTMİŞ DEMEKTİR'

    - Şimdi yeni bir adım attık nükleer enerjiye geçiyoruz. İnşaat sektörünün olmadığı bir ülke bitmiş demektir. Otobüs fiyatına uçakla seyehat edilebilen bir ülke haline geldik. İstanbul'daki 3. havalimanı lüks değildir, bir ihtiyaçtan doğmuştur. 150 milyon kapasiteli havalimanını yapmak durumundaydık ve süratle bu inşaatımız devam ediyor. Denizin altından Marmaray'ı yaptık. Hem raylı hem de lastikli sistem yapıyoruz. Aynı zamanda Asya ve Avrupa yakasını birleştirmiş olalım istedik 3. köprü projesini gerçekleştirdik.Tüm bunlarla birlikte modern bir Türkiye moderm bir İstanbul olsun istedik.

    'DOLAR KURU DENGEYE OTURDU'

    Dolar kuru yeni bir dengeye oturdu. İhracatta yeni yerler yeni pazarlar bulmak üzere çok ciddi gayretler var. İş adamlarımızın önünü açmak için gayret gösteriyoruz. Türkiye büyümeye gelişmeye devam edecek.

    ‘BU BAKLAVAYI FENERLİ YAPMALIYDINIZ’

    ERDOĞAN, patenti alınmış Kayseri sucuk ve pastırması ile Gaziantep baklavalarının tanıtıldığı stantları ziyaret etti. Erdoğan, baklava standındaki Cumhurbaşkanlığı Forsu şeklinde, sarı-kırmızı renklerde hazırlanan baklavanın renklerine dikkat çekerek, “Bunu yaparken Fenerli yapmalıydınız” dedi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ