Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Türkiye'nin en kaliteli pamuğunun üretildiği Aydın ovasında, pamuğun elle hasat dönemi sona erdi. Tarımda makineleşmeyle birlikte Aydın'a ve özellikle Söke ovasına gelen, tarlaların etrafına çadırlar kuran mevsimlik işçiler artık yok. Pamuğun neredeyse tamamı makineyle hasat ediliyor.

Elle pamuk toplama, sadece makinelerin giremediği ve yok denecek kadar az olan tarlalarda yapılıyor. Elle toplama maliyeti bütün giderlerin yüzde 25-30'unu bulurken makineli hasatta yüzde 10-12 civarında oluyor. Bu da pamuk maliyetinin düşmesini, özellikle hasat zamanında havaların yağışlı olma ihtimaline karşı kısa zamanda hasat edilmesini sağlıyor. Söke ovasına yıllar önce, pamuk toplamak için her yıl 15 bine yakın mevsimlik işçi geliyordu. Şu anda pamuğun yüzde 100 makineyle hasat edildiğini belirten Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kemal Kocabaş, sadece birkaç makine girmeyen tarlada elle hasat yapıldığnıı söyledi.

Kocabaş, "Söke ovasına mevsimlik işçiler gelir, çadır kurarlardı. Pamuğu onlarla toplardık. Bu rakam, ortalama yıllık 15 bin kişiyi geçerdi. Artık makineli toplamaya geçildiği için hiç gelmiyorlar. Küçük, makine girmeyen, çok az sayıda pamuk tarlaları var. Onlar da imece usulü kendi aralarında topluyorlar, o da çok az. Bir pamuk toplama makinesi, günde 100 dönüm hasat yapıyor. Bu da 600 kişinin bir günde topladığı pamuğa tekabül ediyor. Söke ovasında 160 bin ton pamuk üretimi yapılıyor. Artık bir ayda işçilerle toplanan pamuk, makineyle birkaç saatte hasat ediliyor. Bundan pamukçular da memnun." dedi.

Pamuk üretimi ve hasatında eskiden en büyük sıkıntının, toplayacak işçi bulma ve uygun iklim şartı, yani yağışlar olduğunu belirten Efeler Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı ise makineleşmenin yaygınlaşmasıyla bunun çözüldüğünü belirtti. Pamuk hasadının yağışa uğramadan yapılmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Posacı, "Türkiye'de stratejik ürünlerden biri olan pamukta hasat sezonu başladı. İlimizin en önemli geçim kaynaklarından biri olan pamuğun daha çok desteklenmesini istiyoruz, aksi halde üretici pamuğa da küsecek.

Son 15 yılda Aydın'da pamuk ekim alanları, 92 bin 908 hektardan 58 bin 879 hektara düştü. Eskiden elle hasat yapılması ve amele bulma sıkıntısı nedeniyle üreticimiz daha zor duruma düşüyordu. Şu anda makineli hasatla bu sorun çözüldü." şeklinde konuştu.

Pamuk hasadının Efeler, Söke, Nazilli ve Koçarlı ilçelerinde yapılmaya başlandığını kaydeden Oda Başkanı Posacı, "Aydın'da 2004 üretim yılına kadar pamuk üretimi, ülke üretiminin yüzde 30-32'sini karşılamaktaydı ancak son yıllarda üretim aşamasındaki girdi fiyatlarının çok yükselmesi, dolayısıyla üretim maliyetlerinin artması, buna karşılık fiyatların genel seviyesinde aynı oranda bir artışın gerçekleşmemesi sonucu olarak üretici, pamuktan vazgeçmeye başladı ve üretim alanları da ciddi oranda düştü. Aydın'da 1995/96 ekim döneminde 92 bin 908 hektar alanda ekim yapılırken bu rakam, 2014-2015 döneminde 58 bin 879 hektar alana düştü. Desteklerin artması ve üreticinin para kazanması durumunda, üretim miktar ve alanının artacağını düşünüyoruz." dedi.

CHA