Türk Telekom, üçüncü çeyrekte Türk lirasının Dolar ve Euro karşısındaki değer kaybı sebebiyle 493 milyon TL net zarar açıkladı.   

Türk Telekom, 2015 yılı üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Yıllık %5,2 büyüyen grubun gelirleri üçüncü çeyrekte 3,7 milyar TL’ye ulaştı.  

Şirketten yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

Operasyonel olmayan UFRYK 12 gelirleri hariç tutulduğunda Grup geliri yıllık %7,3 büyüdü. 2015 yılı üçüncü çeyreğinde bir defaya mahsus olarak kaydedilen operasyonel giderlerden etkilenen konsolide FAVÖK yıllık %6,9 düşüş ile 1,3 milyar TL oldu. Bir defaya mahsus giderler hariç tutulduğunda FAVÖK bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla sabit kalırken güçlü FAVÖK marjı %37 olarak gerçekleşti. 

Konsolide FAVÖK, bir defaya mahsus kaydedilen operasyonel gider kalemleri hariç tutulduğunda, yıllık bazda sabit kalırken, FAVÖK marjı %37 oldu. 2015 yılının ilk 9 ayında FAVÖK 3,9 milyar TL’ye yükselerek yılsonu beklentilerine paralel gerçekleşti. 

Mobil gelirler devam eden abone artışı ve mobil data gelirlerindeki büyümenin etkisiyle yıllık bazda %14 büyüdü. 

Mobil abone sayısı 17 milyona ulaşırken faturalı abone oranında pazar payı %50 oldu.

Mobil data gelirleri üçüncü çeyrekte yıllık %38 arttı.

Akıllı telefon penetrasyon oranı %64’e yükseldi.

Toplam sabit genişbant abone sayısı geçen çeyreğe göre 94 bin abone artarak 7,8 milyona ulaştı.

TV abone kazanımı üçüncü çeyrekte net 56 bin oldu.

Türk Telekom İcra Kurulu Başkanı Rami Aslan 2015 yılı üçüncü çeyrek sonuçları hakkında şunları söyledi: "Türk Telekom Grubu olarak operasyonel olarak güçlü olduğumuz bir çeyreği geride bıraktık. Elde ettiğimiz yıldan yıla büyüme oranı, Türkiye’nin tek entegre telekom şirketi olarak yakınsama yaklaşımımızla birlikte gelir kaynaklarımızı çeşitlendirme çabalarımızın bizi doğru yöne sevk ettiğini gösteriyor. Entegre tekliflerimizin her bir unsurunu güçlendirmek için tutkuyla çalışıyoruz. Lider sabit hat ürün ve hizmetlerimize ek olarak mobil alanda da kendimizi daha yukarılara çıkacak şekilde konumlandırdık. Fiber ve mobil şebekeye yıllardır yaptığımız yatırımlar ve ayrıca hizmet seviyemizdeki iyileşme müşteri kaybı oranlarında da istikrarlı bir düşüş sağladı. Üçüncü çeyrek Grubumuzun sürdürülebilir performansı için önemli bir kilometre taşı niteliği taşıyor. Ağustos ayında mobil iletişim alanında yeni spektrumlar elde etmek için başarılı bir ihale süreci yaşadık ve çok avantajlı bir spektrum portföyü satın almayı başardık. Bu ihalenin ardından başlayan yeni dönemde, fiber şebekedeki güçlü liderliğimiz ve mobil alandaki spektrum pozisyonumuzun desteğiyle yeni nesil mobil hizmetlere liderlik etmeye kararlıyız. Televizyon işinde entegre tekliflerimizi güçlendirmek için önemli inisiyatiflerin lansmanını yaptık. UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarını münhasır içerik olarak yayınlamaya başladık. Ayrıca, yeni uydu platformumuzu lanse ederek kapsama alanımızı genişlettik. Bu inisiyatiflerin ilk sonuçları hem abone net kazanımı hem de Kullanıcı Başına Ortalama Gelir açısından çok olumlu oldu.” 

2015 YILI YAITIRM HARCAMASI TAHMİNİNİ 2,9 MİLYAR TL'YE ÇIKARDI

Türk Telekom, 2015 yılı yatırım harcaması tahminini (spektrum lisans ücretleri hariç) 2,3 milyar TL'den 2,9 milyar TL'ye çıkarmaya karar verdi.

Türk Telekom'dan konu ile ilgili KAP'a yapılan açıklamada, "Şirketimiz mobil şebeke yatırımlarının hızlandırılması ve Türk Lirasındaki değer kaybının yatırım harcamalarına etkisi nedeniyle 2015 yılı yatırım harcaması tahminini (spektrum lisans ücretleri hariç) 2,3 milyar TL'den 2,9 milyar TL'ye çıkarmaya karar vermiştir" denildi.