Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Asgari ücrete yapılan zamla birlikte işveren maliyetini artırınca devlet 2016 yılı boyunca her bir çalışan için 100 lira destek kararı almıştı. Bu destekten çalışan sayısı sınırı olmadığı için gündelikçi çalıştıran ev sahipleri de faydalanabilecek.

2016 YILI BOYUNCA GEÇERLİ OLACAK

Destek kapsamında işveren sigorta primlerinin 100 lirasını Hazine yani devlet karşılayacak. İşyerinde çalışan sayısı sınırı olmadığından 100 liralık destekten işverenlerin yanında evinde gündelikçi, temizlikçi ve bakıcı çalıştıranlar da yararlanacak. Bu destek 2016 boyunca geçerli olacak. Aylık 2 bin 550 TL'ye kadar ücretle gündelikçi çalıştıran ev sahipleri 100 TL destekten yararlanacak.

KAYITDIŞILIĞIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Asgari ücretten gündelikçi çalıştıran ev sahibi için toplam maliyet normalde 1.935,23 lira. Ancak devletin 100 lira desteğiyle bu rakam 1.835,23 liraya düşecek. Devletin açıkladığı istatistiki verilere göre; ev hizmetlerinde toplam 300 bin kadın çalışıyor. Bu sektördeki kadınlar arasında kayıt dışı oranı yüzde 59. Devlet destekle kayıtdışılığın önüne geçmeyi hedefliyor.

İŞTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

- Destek, gündelikçi için 2016'da yeni açılacak dosyalara sorgusuz sualsiz uygulanacak.

- Hazine desteğinden yararlanmak için SGK'ya verilecek aylık prim ve hizmet belgesinin yasal süresinde verilmesi şart.

- Bu süre aşıldıktan sonra verilen bildirgeler için destek uygulanmayacak.

- Dolayısıyla, işverenlerin bir sonraki ayın 23'üne kadar aylık prim ve hizmet belgelerini SGK'ya vermeleri gerek.

- Aksi halde, destekten faydalanamayacaklar.