Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK

Havalimanı yapımı ve işletmeciliğinde dünyanın en büyük grupları arasında yer alan TAV’ın iş modeli ve büyüme stratejisi Harvard Business School’da (HBS) ders olarak verilecek. 15 yıllık TAV tarihini, iş modelini ve büyüme stratejisini konu alacak derslerin ilk adımı 18 Şubat’ta TAV CEO’su Sani Şener’in katılımıyla ABD Boston’da atılacak. Şener, büyük projelerde esnek çalışma kabiliyetlerinin önemine işaret ederek “Mesela Libya’yı 2 günde terk ettik. Mesela 3’üncü havalimanı ihalesini alamayınca dikey büyümeye odaklandık. Sorunların içine dalıp esneklik sayesinde çıktık” dedi. Şener, ayrıca finans stratejilerinin de vaka çalışması olma sürecinde olduğunu kaydederek vaka çalışması sayesinde mevcut küresel CEO’ların TAV’ı tanıyacağını vurguladı. HBS Öğretim Üyesi Prof. Dr. Juan Alcacer ve HBS İstanbul Araştırma Merkezi Direktörü Dr. Esel Çekin tarafından kaleme alınan vaka çalışmasında dünyadaki farklı havalimanı işletmeciliği modelleri karşılaştırıldı.

ÖĞRENCİ DE VAKA DA KÜRESELLEŞİYOR

HBS Öğretim Üyesi Prof. Dr. Juan Alcacer, şunları kaydetti: “Öğrencilerimizin yüzde 40’ı denizaşırı ülkelerden geliyor. Yani biz de okul olarak küreselleşiyor ve çalışmalarımızı da farklı ülkelerden seçmeye çalışıyoruz. Vakanın ne kadar uzun süre okutulacağının belirli bir kriteri yok. Ancak umarız bu çalışma yıllarca kullanılabilir. Çalışmalar Global Strateji Sınıfı için yapıldı. Biz devamlı ABD şirketleri üzerine çalışmıştık, bundan sıyrılmak istedik.”

‘PAHALI HATA YAPMAMIŞIZ MEMNUNUZ’

Şener, vaka çalışması sırasında öğrendiklerine ilişkin, “Hiç pahalı hata yapmamışız. Bu açıdan memnunuz. Ayrıca genel olarak bakınca, başarılarımızın belki de hatalarımızın bilimsel şekilde yazılması çok hoşuma gitti. Ben bu vakayı hazırlandığından beri devamlı okuyorum. Siz bu vakayı yaşıyorsunuz ama bunu bir profesörden okumak şiir gibi geldi” dedi.

‘FAVÖK KAYBININ % 20’SİNİ HALLETTİK’

Şener, 3’üncü havalimanı ihalesinin ardından strateji değiştirdiklerini anlatarak “Biz yerel, küresel ve dikey büyüyoruz. Dikey büyümemiz de servis şirketlerimize önem vererek ve onların TAV dışında da büyümesini sağlayarak oluyor. Dünyada 14 havalimanı yatırımı yaptık ve işletiyoruz. 6 tane büyük havalimanı inşa ediyoruz. 50 havalimanında da servis şirketlerimiz faaliyet gösteriyor” diye konuştu. Şener sözlerini, “Ayrıca servis şirketleriyle büyümeye devam edeceğiz. Atatürk Havalimanı bizden çıkınca yüzde 50 FAVÖK kaybımız olacak. Bu kaybı 5-6 yılda kazanmamız gerekiyor. Bunun yüzde 20’sini hallettik, kalan yüzde 30’u da 5 yılda tamamlarız” diye sürdürdü.