Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK

Temsa, son yıllarda yaptığı atakla Avrupa ve ABD pazarlarını hedefleyen Çinlilerin ilgi alanına girdi. Yeni ürünlerini kendi AR-GE biriminde geliştirip yolcu taşımacılığı alanında tüm segmentlere ürün vermeye başlayan ve 2015’i 750 milyon TL’lik bir ciro ile kapatan Temsa’ya Çin’den işbirliği teklifi geldi.

Yaklaşık dört yıl önce Sabancı Holding tarafından satışa çıkarıldığı dedikoduları çıkan, yine aynı dönemde yönetimi değişen Temsa zor günleri geride bıraktı ve adeta küllerinden doğdu. 2015 yılını değerlendirmek ve 2016 yılına dair hedefleri paylaşmak üzere bir basın toplantısı düzenleyen Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, geçen yıl 2 bin 900 araç üreterek kendi rekorlarını kırdıklarını ifade etti.

Bu yıl da ekim ayına kadar olan kapasitelerini doldurduklarını vurgulayan Çelik, “2013 yılında 544, 2014’te 670, 2015 yılında ise 750 milyon liralık büyüklüğe ulaştık. Üretimimizin yüzde 70’i iç pazar, yüzde 30 ise dış pazar için yapılıyor. Ciromuzun yüzde 40’ı ihracattan geliyor. 2016’da da benzer bir tablo bekliyorum” diye konuştu.

"İŞBİRLİĞİ OLANAKLARINI YAKINDAN İZLİYORUZ"

Özellikle, ABD ve Avrupa’da homologasyon ve kalite sorunları yaşayan Çinlilerin yakın takibine girdiklerini belirten Dinçer Çelik, “Bizden 50 kat büyük bir firma, ama ABD’de yüzde 9,5 seviyesine ulaşan pazar payımızdan ötürü tecrübemizden faydalanmak istiyorlar” dedi.