Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Menekşe ATASELİM / GAZETE HABERTÜRK

Türk şirketlerin yabancı giyim markaları satın alırken desteklenmesi için ihracatçılar Ekonomi Bakanlığı’nın kapısını çalmaya hazırlanıyor. 14- 16 Şubat tarihleri arasında düzenlenen Pure London Fuarı’na çıkarma yapan İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) başkanı Hikmet Tanrıverdi, sadece hazır giyim satın almaları için bir risk sermayesi şirketi kurulması için girişimde bulunacaklarını açıkladı. Londra’daki fuarda sorularımızı yanıtlayan Tanrıverdi, “İngiltere’de yaşlı markalar var. Yerelde güçlü olsalar da ikinci nesil işe devam etmek istemiyor ve büyüyemiyorlar.

Birçok marka satın alınabilir fakat Eximbank destek verse de Türk markaları teminatlandırma sorunu yaşıyor. Bir çalışma yapıyoruz. Ekonomi Bakanlığı ile görüşüp bir risk sermayesi şirketi kurularak teminat sorununu çözmelerini isteyeceğiz” ifadesini kullandı. Bir ayağında kamu, bir ayağında ihracatçıların olacağı bu şirketin, satın alınacak markaların yüzde 20-30’una, bir başka deyişle riske ortak olacağını kaydeden Tanrıverdi, “Kelepir marka düşünce alabileceğiz. Hazine’nin fon yardımıyla ciddi işler yapılabilir. Avrupa’da, özellikle İngiltere ve Almanya’da büyük fırsatlar var. 50 milyon sterline iki uluslararası marka alınabiliyor” diye konuştu.

TİCARET MERKEZİ AÇILIYOR

Londra’da Türk Ticaret Merkezi açılması için çalışmalara başladıklarını da belirten Tanrıverdi, 6 ay içinde 10-15 firmanın katılımıyla açılışın yapılacağını söyledi. 2015’te ihracatta parite etkisinin çok hissedildiğini ancak 2016’da bunun azalacağını ifade eden Tanrıverdi, “Odağımızı Avrupa, ABD ve Afrika’ya yoğunlaştıracağız. Avrupa’da yapılacak çok iş var” dedi.

İNTERNETTEN İHRACAT İÇİN DÜZENLEME

E-ticaret üzerinden satılan ihraç malın maliyetinin çok yüksek olduğuna dikkat çeken Tanrıverdi, Gümrük ve Ekonomi bakanlıklarının bunu düşürmek için hazırlık yaptığını kaydetti. E-ticaretin çok hızlı büyüyen bir pazar ve ihracatı hızlandırmak için fırsat olduğunu vurgulayan Hikmet Tanrıverdi, şöyle devam etti: “Yabancı firmaların internet üzerinden alınan siparişinde beyanname açıp ürün göndermenin bedeli yüksek. 200 TL’lik ürün için 500 TL ihracat maliyeti çıkıyor. Bu maliyet ortadan kalksın istiyoruz. Şu anda bir çalışma yapılıyor. Gümrükleme dahil tüm işlemlerin internet üzerinden yapılabilmesini talep ediyoruz. Böylece ürün Türkiye’den direkt sipariş edilen ülkeye kolay gidebileceği için bu anlamda cazibe kazanacağız.”

İHRACATTA AVRUPA VE ABD ÖNCELİKLİ HEDEF

İHKİB Yönetim Kurulu Üyesi Cem Altan, 15 bin ziyaretçi çeken Pure London’a ilk kez milli katılım olduğunu belirterek, “10’u bireysel, toplam 20 Türk şirket var. Seneye 40-45 olacak. İngiltere’nin butik firmaları buradan alım yapıyor ve Uzakdoğu yerine Türk firmalara üretimi tercih ediyorlar” dedi. 16-18 Şubat’ta Las Vegas’ta düzenlenen Magic Show’a da 43 Türk firması katıldı. İHKİB Başkan Yardımcısı Mustafa Gültepe, 2023’e kadar ABD’yi hazır giyim ihracatında ilk 5’e taşıyacaklarını söyledi.