Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, verilen tüm desteklere rağmen kamu olarak deponun içinde olunduğu sürece lisanslı depoculuğun gelişemeyeceğini belirterek önümüzdeki süreçte bakanlık olarak lisanslı depoculuğun önünü hızlı bir şekilde açmaya ve bu konuda atılması gereken ne adım varsa bunları yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Çelik, ticaret borsalarının sorun ve çözüm önerilerinin ele alındığı "Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı"nda, dünyada 1 milyar insanın aç, 2 milyar insanın yoksul olduğunu ifade ederek, 2050 yılında nüfusun 10 milyarı bulacağını söyledi. Tarıma elverişli 5 milyar hektar dünya arazisinden 1,3 milyar hektarının kullanıldığını anlatan Çelik, 2050 yılında 10 milyar insanın 1,3 milyar hektar araziyi bulamayacağını vurguladı.

Türkiye'de yaklaşık 24 milyon hektar tarıma elverişli arazi, 14,6 milyon hektar mera, 1 milyon hektar su alanları ve 3 milyon çiftçi bulunduğunu kaydeden Çelik, bu potansiyelin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğine işaret etti. Türkiye'nin üretici, sanayici memnuniyeti ve gıda arz güvenliği konusunda kendinden emin bir ülke noktasında olması gerektiğinin altını çizen Çelik, "Ticaret borsalarını, tarımsal üretimimizin değerini bulacağı mekânlar olarak görüyoruz. Tarımsal üretimde fiyat dalgalanmaları üretici ve tüketiciyi mağdur ediyor. Onun için ticaret borsalarının etkin şekilde piyasanın içinde olmaları önem arz ediyor" diye konuştu.

"LİSANSLI DEPOCULUĞUN ÖNÜNDEKİ ENGEL BİZİZ"

Bakanlık görevine başladığında değerlendirmeler yaptığını anlatan Çelik, "Lisanslı depoculuğun önündeki engel biziz, başkası değiliz ki. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) olarak biz engel olmuşuz. Kamu deponun içinde olduğu sürece, lisanslı depoculuk nasıl gelişir. Bir de destek çıkarmışız, lisanslı depoculuğa yüzde 50 kira desteği veriyormuşuz. Karşılasak bir şey ifade etmiyor ki çünkü kamu işin içinde. Olmamız gereken yerde olmamız, olmamamız gereken yerden elimizi çekmemiz gerekiyor. Gerekli talimatı verdim, hızlı bir şekilde lisanslı depoculuğun önünü açacak ve bu konuda atılması gereken ne adım varsa bakanlık olarak bir atmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Çelik, canlı hayvan borsalarının hayvancılığın gelişmesi için son derece önemli olduğuna dikkati çekerek, yakın zamanda Afyonkarahisar'da canlı hayvan borsası açılacağını bildirdi.

Tarımsal ihracatın 2015 itibarıyla 19 milyar dolar, hasılanın 2014 itibarıyla 61 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirten Çelik, bu konularda 2023 hedeflerine ulaşılması için yoğun şekilde çalıştıklarını dile getirdi.

"11,6 MİLYAR LİRALIK DESTEKLEME GERÇEKLEŞECEK"

Destekleme kalemleriyle ilgili çalışmalarda son aşamaya geldiklerine değinen Çelik, 11,6 milyar liralık bir destekleme gerçekleşeceğini kaydetti. Çelik, sertifikalı tohumda 1 milyon tona yaklaşıldığını, bunu 2-3 milyon tona taşımayı hedeflediklerini ifade etti.

Hayvansal varlığın arttırılması için çalışılması gerektiğini vurgulayan Çelik, "Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) iki şeye odaklanacak, bir sertifikalı tohum, iki damızlık hayvancılık. Damızlık hayvan mı talep ediyorsun kardeşim, TİGEM emrinde. Bu çalışmaları hızlı şekilde TİGEM bünyesinde sürdürüyoruz. Şu anda 13 bin civarında damızlık varlığımız var, neden 100-200 bin olmasın. Bu konuda yoğun bir gayret içindeyiz" şeklinde konuştu.

Çelik, bitkisel üretimde havza bazlı desteklemelere ve üretim modeline 2017'de geçileceğinin altını çizerek, şu anda çalışmalarla 30 havzanın belirlendiğini söyledi. Havza bazlı üretime geçişle ilgili nihai değerlendirmemizi ayrıntılı şekilde gerçekleştirdiklerini dile getiren Çelik, çalışmaları 5-6 ay içinde tamamlayacaklarını ve hayvancılıkla ilgili destekleme modellerini kısa süre sonra kamuoyuyla paylaşacaklarını kaydetti.

"FAZLA SÜTLE İLGİLİ FİYAT DÜŞÜRMEK AHLAKİ DEĞİL"

TMO ve Et ve Süt Kurumunun (ESK) regülasyon göreviyle öne çıkacağını vurgulayan Çelik, "35 yaş altı gençlerimize dönük 30 bin lira hibe, 50 bin lira faizsiz kredi desteğimiz var biz bunu köye dönüş projesine dönüştürelim diyoruz. Haydi gel köyümüze geri dönelim..." ifadelerini kullandı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) da faaliyetlerini hızlandıracağını belirten Çelik, şöyle devam etti:

"Sütte iyi bir noktadayız, 18,5 milyon tonu aşan bir üretimimiz var. Son günlerde tartışılan sanki bakanlık bir baskı aracıymış, serbest piyasaya müdahale eder bir duruşu varmış gibi bir yaklaşım belli çevreler tarafından pompalanmaya çalışılıyor. Tümüyle yalandır. İçinde bütün kesimlerin bulunduğu Et Süt Konseyi benim hiç katılmadığım bir toplantı. Kendileri belirliyor ve diyorlar ki sütün litresi 1 lira 15 kuruş. Savaşlar yaşanıyor bir de laktasyon dönemi olduğu için üretim fazla olacak... Fazla sütle ilgili fiyat düşürme ahlaki değil. Sanayicilere sesleniyorum, sizin belirlediğiniz fiyat. Burada pazar daralması varsa, bunun çaresini gelin birlikte konuşalım. Nitekim geldiler, şu anda süt tozunun tonuna 4 bin 500 lira destek veriliyor. O halde bunu getirip üreticiye mal etmenin bir anlamı var mı?"

"ETTE TAVAN FİYAT BELİRLENMELİ"

Çelik, 1 milyon 150 bin ton et üretildiğini bildirerek, et ithal edilmemesi için çabaladıklarını ve bu noktada hayvan varlığını arttırmak istediklerini söyledi. Kıymaya 32 lira, kuşbaşı ete 34 lira fiyat belirlendiğini kaydeden Çelik, bu iki üründe tüketiciyi de dikkate alacak şekilde tavan fiyat belirlemesi yapılması gerektiğini vurguladı.

Dışarıdan canlı hayvanın pahalı geldiğine değinen Çelik, "Bunun fiyatını aşağı çekeceğiz, bunun yollarını da biliyoruz. Dışarıdan canlı hayvan daha düşük fiyata gelecek. Düşük fiyat nedir, üretici maliyetinin düşmesi demektir. Buradaki maliyet düşerse et fiyatını da düşürelim, üreterek et fiyatını düşürelim, girdileri indirerek et fiyatını düşürelim. Bizim çok ciddi bir ithal ihtiyacımız var, bu ihtiyacı ortadan kaldıracak şekilde hayvan varlığımız oluşturacağız" diye konuştu.

AA