Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Menekşe ATASELİM / GAZETE HABERTÜRK

2015’te kurlarda yaşanan çalkantı, Asya pazarındaki talep daralması, akıllı saatlerle rekabet gibi etkenler saat sektörüne kâbus gibi bir yıl yaşattı. 41.6 milyar dolarlık dünya saat pazarının 22.1 milyar dolarına tek başına sahip olan İsviçre’nin 2015 ihracatı yüzde 3.3 geriledi. İsviçre saat endüstrisi 2009 krizinin ardından ilk defa ihracatta düşüş gördü. Türkiye’de de durum farklı değil. Perakende satış hacmi 1 milyar doları bulan saat sektöründe ithalat 2015’te 12 milyon adetten 8 milyon adede, değeri 279 milyon dolardan 236 milyon dolara düştü.

BİR MARKA DAHA RADARINDA

40 ülkeden 1500’e yakın katılımcının yer aldığı dünyanın en büyük saat fuarı BaselWorld’de bir araya gelen sektör, 2016’da çıkış umudu aradı. 1 hafta açık kalacak kapısını 16 Mart’ta açan fuardaki stantlar arasında, sahibi Türk olan bir İtalyan marka da yer aldı. 20’den fazla markanın Türkiye distribütörü olan Saat&Saat’in İtalya’nın genç markalarından Welder’i satın aldığını öğrendik. Welder için ödenen bedeli açıklamayan Saat&Saat Başkanı Ramazan Kaya, “Tabii ki havalar güzel gittiğinde istenen bedeli talep etmediler. Biraz fırsatçılık yaptık, ortam buna uygun. Henüz sonuçlanmadı ama başka bir markayla daha satın alma görüşmesi yapıyoruz” dedi. Kaya, Wesse ismiyle kendi markalarını da yarattıklarını ve nisanda satışa başlayacaklarını açıkladı.

DÜNYADA SAAT GERİ KALDI

2014’te 43 milyar dolar olan dünya saat pazarı, 2015’te 41.6 milyar dolara geriledi. n İsviçre saat ihracatı 2015’te önceki yıla göre yüzde 3.3 daralarak 22.1 milyar dolara indi ve neredeyse 2012’deki hacmine döndü. n İsviçre’nin ihracatının yüzde 95’ini bitmiş saatler, geri kalan kısmını saat parça ve aksamları oluşturdu. n Türkiye’nin saat ithalatı 12 milyon adetten 8 milyona, değeri 279 milyon dolardan 236 milyon dolara düştü.

KORS DA ‘AKIL’LANDI

Akıllı saatler geleneksel saat modelleriyle sıkı rekabete girerken Michael Kors da bu rekabette gücünü artırabilmek için yeni akıllı saat modellerini tanıttı.

AKILLI SAATLER İSVİÇRE SAATİNIİ GEÇTİ

Akıllı saatlerin yarattığı rekabetin sektöre yeni bir kapı açtığını belirten Ramazan Kaya, 2015’in son çeyreğinde İsviçre saatinden daha fazla akıllı saat satıldığını söyledi. Türkiye saat sektörünün konjonktürden etkilendiğini kaydeden Kaya, “Geçen yıl kurdaki oynaklık yüzde 20 fiyat artışı getirdi. İki seçim yaşandı. Hepsi sektöre yansıdı. Bu yıl firma olarak normal senaryomuza göre yüzde 10, iyimser senaryoya göre yüzde 20 büyüme bekliyoruz. Ciromuz 250 milyon ila 280 milyon TL arasında olur” dedi.