Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı  Mehmet Şimşek, "kitle  fonlaması" sistemini Türkiye'de hayata geçirmeye yönelik kanun çalışmasını birkaç  ay içinde tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  2008 küresel finans krizi  sonrasında finansmana erişimde sıkıntı yaşayan erken aşama işletmelerine yönelik  alternatif finansman kaynaklarının  ön plana çıkmaya başladığını belirterek,  bunlardan en iddialısı ve en hızlı gelişeninin kitle fonlaması sistemi olduğunu  söyledi.

Kitle fonlamasının, tek başına kayda değer bir etki yaratamayacak çok  sayıda yatırımcının ufak meblağlar ile bir girişimi internet siteleri üzerinden  fonlamasına imkan tanıyan yeni nesil bir finansman aracı olduğunu ifade eden  Şimşek, "Yani kitle fonlaması, tek başına bir şirketi inceleyemeyecek ve yatırım  süreçlerini yönetemeyecek bir yatırımcının kendisi gibi binlerce yatırımcıyla  birlikte bir hayalin gerçeğe dönüşünü izlemektir." dedi.

Kitle fonlamasının başta ABD olmak üzere birçok ülkede hızla  büyüdüğüne ve yatırımcıların sınır ötesi yatırım yapmalarının temel araçlarından  birisi haline geldiğine dikkati çeken Şimşek, 2012 yılında 2,7 milyar dolar  küresel hacmi olan kitle fonlaması yatırımlarının 3 yıl içinde yaklaşık 13 kat  artarak, geçen yıl 34,4 milyar dolara yükseldiğini kaydetti. Şimşek, bu rakamın  2016 yılında küresel girişim sermayesi yatırımlarını aşmasının  beklendiğini  bildirdi.

ÇALIŞMALARIN HIZLANDIRILMASI TALİMATI

İnsanların artık temel ihtiyaçlarını bile kullanımı hızla artan  internet aracılığıyla karşıladığına dikkati çeken Şimşek, tasarruflarını da bu  araçla yapma eğilimlerinin yadsınamaz bir gerçek olduğunu söyledi.

Bu eğilimin bir sonucu olarak, gelecek yıllarda erken aşama  girişimlerin finansmanında kitle fonlaması sisteminin tüm dünyada çok yüksek  oranda kullanılacağının net olarak görüldüğünü vurgulayan Şimşek, "Dolayısıyla  bizim de geleceğin yatırım aracı olarak, kitle finansmanını göz ardı etmemiz çok  rasyonel bir davranış olmayacaktır." diye konuştu.

Bugüne kadar erken aşama girişimlerin finansmanında kitle fonlaması  sisteminin Türkiye'de uygulanmadığına işaret eden Şimşek, bu popüler aracın  Türkiye'de  uygulanmasına yönelik engelleri kaldırmak için Hazine Müsteşarlığı  tarafından yapılan çalışmaların hızlandırılması ve bir an önce hayata geçirilmesi  için talimat verdiğini kaydetti.

Hazine Müsteşarlığının kitle fonlaması sistemine yönelik kanun  çalışmalarının bir yılı aşkın süredir sürdürdüğünü ve belirli bir noktaya  geldiğini anlatan  Şimşek, çalışmaların birkaç ay içinde bitirilmesini  hedeflediklerini bildirdi.

'YABANCILAR DA YATIRIM YAPABİLECEK'

Kitle fonlaması sisteminde güven ve şeffaflığı ön planda tutacaklarını  vurgulayan Şimşek, güven ve şeffaflığın sistemin başarısında çok önemli olduğunu  bildiklerini ve bunu sağlamak için her türlü tedbiri alacaklarını söyledi.  Şimşek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Halkımıza güven ve şeffaflığın sağlandığı ve gönül rahatlığı ile  yatırım yapabilecekleri bir yatırım ortamı hazırlıyoruz. Uluslararası  yatırımcılarında bu güven ortamından azami ölçüde yararlanacaklarını ve ülkemiz  girişimlerine önemli miktarda yatırım yapacaklarını düşünüyorum. Mevzuatın  tamamlanmasıyla girişimcilerimiz mevcut şirketlerini veya iş fikirlerini 75  milyona duyurabilecek ve şirketlerine ortak bulabilecek, Hatta bu sistem ile  uluslararası yatırımcılar da ülkemizde yatırımda bulunabileceklerdir. Dolayısıyla  girişimcilerimizin küreselleşmesi ve küresel finansmana erişimi için eşsiz bir  finansman aracı uygulamaya girmiş olacaktır. Yani girişimcilerimizin fikirleri  adil bir şekilde her milletten yatırımcıya ulaşacaktır."

Yatırımların kolaylaşmasının, hanehalkının tasarruflarını kullanacağı  alternatif araçların artmasına da yol açacağını vurgulayan Şimşek, böylelikle   daha yüksek getiri elde etme olanağını kazanacaklarını söyledi. Bu şekilde  geleneksel yatırım araçlarına olan bağımlılığın da azalacağına işaret eden  Şimşek, bu yönelimin yerini üretim ve yenilikçilik odaklı işlere bırakacağını  belirtti.

'İNTERNET ERİŞİMİ OLAN HERKES'

Kitle fonlamasının  sadece finansman sağlanmasına aracılık etmediğini  ifade eden Şimşek, bunun ayrıca girişimcilerin daha düşük maliyet imkanı ile yeni  sermaye kaynaklarına ulaşmasına, bir Reklam işlevi görerek yeni girişimcilerin  piyasaya açılmasına, pazar odaklı değerleme ve piyasa araştırmasına,  yatırımcıların da  geniş bir çerçevede yatırım yapmalarına olanak sağlayacağını  kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Girişimcinin yatırımcıya, yatırımcının  girişimciye erişiminde fiziki engeller kalkacak, internet erişimi olan herkes  girişimlere ortak olabilecek; girişimcileri desteklemenin manevi hazzını yaşarken  başarılı olacak girişimlerden de yüksek miktarda kar elde etme imkanına  kavuşacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

AA