Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, ABD'nin Nisan ayı itibariyle faiz artışına gidebileceğini söyleyerek, politika yapıcıların ABD para politikasının diğer büyük ekonomilerden ayrışması konusunda rahat oldukları sinyalini verdi.

Lockhart, Georgia eyaletinde Savannah Rotary Club'da yaptığı konuşmada Fed'in geçtiğimiz hafta yaptığı toplantısında faizleri sabit tutma kararının daha çok küresel "mali dalgalanmanın" sakinleşmesini beklemek için olduğunu söyleyerek, "sabırlı" bir yaklaşım olarak tanımladı.

Lockhart ve San Francisco Fed Başkanı John Williams gibi diğer politika yapıcıların son dönemlerdeki açıklamaları, ABD merkez bankası içerisinde ülkede ekonomik büyümenin zayıf küresel ekonomiye rağmen yolunda gittiği konusunda fikir birliği olduğu sinyalini veriyor.

Williams da dün yaptığı bir açıklamada piyasa bazlı enflasyon göstergelerinin zayıf olduğu yönündeki göstergelerin çok önemli olmadığını belirtti.

Geçtiğimiz hafta yapılan Fed toplantısının ardından 17 Fed yetkilisinden 13'ünün yıl sonu itibariyle bir ve üç arasında faiz artışı beklediği görüldü. Yetkililerden dokuzu iki faiz artışı bekliyor.