Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Menekşe ATASELİM / GAZETE HABERTÜRK

Türkiye’de tırmanan terör olayları tüketimin olmazsa olmaz kalemi market alışverişine de yansıdı. 3 bin 582 şubeyle 329 yerel market zincirinin üyesi olduğu ve toplamda 10 milyar dolarlık ciroyu temsil eden Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) verilerine göre, son dönemde alışveriş yüzde 50’ye varan oranda azaldı. Dün İstanbul’da gazetecilerle bir araya gelen TPF Başkanı Mustafa Altunbilek, “Gıda, temizlik malzemesi gibi zaruri ihtiyaç sattığımız için çok fazla etkilenme beklemiyorduk fakat marketlerde bile durağanlık var. Ankara ve İstanbul’daki son saldırıların ardından büyük kentlerde cirolar yüzde 10 civarı düştü” dedi.

Diyarbakır ve Van bölge başkanlarından alınan bilgiye göre Doğu illerinde market cirolarının yüzde 50 net kayıpta olduğunu kaydeden Altunbilek, “Özellikle geçtiğimiz hafta, insanlar evde oturdu, sokağa çıkmadı. Alışverişte ise eve yakın yerleri tercih ettiler. Bir korku salındı ve toplum kısmen buna uydu. Tekstilci arkadaşlarla konuştuğumda, siftah yapmadan mağaza kapattığını söyleyenler oldu” şeklinde konuştu.

‘2016, 2015’İ ARATIR HALE GELDİ’

Yerel marketlerin 2015’te yüzde 9 büyüdüğünü, geçmiş yıllarda bu oranın yüzde 15 civarı seyrettiğini hatırlatan Altunbilek, şöyle devam etti: “2015 güvensiz ve istikrarsız geçti. 2 seçim vardı. 2016 ise 2015’i aratacak hale geldi. Ülkenin sorunları görünüyor. Her sabah farklı olaya uyanıyoruz. Büyüme oranı yüzde 10’un altında kalır. Mağaza açmak gerekirken şu an önümüzü görmediğimiz için frenliyoruz. Kapatmazsak iyidir. Mevcudu korumak önemli.”

‘TARLAYA KAMYON DAYAMIYORUZ’

Sebze-meyve ve ette marketlerin alım fiyatından 5 kat pahalı sattığı eleştirilerine de yanıt veren Altunbilek, hazırladıkları maliyet tablolarını paylaştı. Marketlerin yüzde 20’yi aşan operasyonel maliyeti olduğunu kaydeden Altunbilek, “Kimse tarlaya kamyon dayamıyor. Ürün bize gelene kadar birçok aracı var. Bu dolaşımda düzenleme yapılmalı; KDV de yüzde 1’e inmeli” dedi.

ETTE İNDİRİM MARKETI % 2 ZARARA SOKTU

TPF yetkilileri, şubat ayında kuşbaşı ete 34, kıymaya 32 TL olarak getirilen tavan fiyat uygulamasının ardından fiyat indirdiklerini belirtti. Maliyetine göre, indirimle 42 TL’ye satılan kuşbaşı etten ortalama yüzde 2 zarar edildiği ifade edildi. TPF Başkanı Mustafa Altunbilek, “Ette tavan fiyat karkas etin 21 TL’ye Et ve Süt Kurumu’ndan (ETK) alındığı varsayılarak getirildi. Oysa ETK’dan almıyoruz çünkü talebi karşılayacak kapasitesi yok. Biz 25 TL’den karkas alıyoruz” dedi. Altunbilek, “KDV indiriminin yanı sıra bu konularda düzenleme yapılırken masaya oturtulmak istiyoruz. Etin yüzde 80’ini marketler satıyor. Ayrıca yüzde 500 kârla satış yaptığımız gibi doğru olmayan açıklamalar bizi töhmet altında bırakıyor” diye konuştu.