Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ

Mart ayı PPK toplantısının sonuçları bugün saat 14.00'de açıklanacak. TCMB'nin Mart'ta politika faizini ve alt bantı sabit tutması bekleniyor, üst bantta indirim gelebileceği belirtiliyor.

Merkez Bankası'nın (TCMB) Mart ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini ve faiz koridorunun alt bandını sabit tutması beklenirken, faiz koridorunun üst bandında bir indirim ise düşük de olsa beklentiler arasına girdi.

TCMB faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini yüzde 7.25, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7.5, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini yüzde 10.75 seviyesinde tutuyor. Bankaların ortalama borçlanma maliyeti ise dün itibariyle yüzde 8.9 civarında seyrediyor.

"İNDİRİM GELMEZSE DOLAR 2,83'E KADAR DÜŞEBİLİR"

İntegral Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Beste Naz Köksal, Merkez Bankası'nın muhtemel bir faiz indirim kararı almasının dolar/TL üzerindeki etkilerini değerlendirdi.  Köksal'ın değerlendirmesi şu şekilde: 

"Merkez Bankasının atacağı olası bir faiz indirimi adımı ilk etapta TL’yi Dolar karşısında zayıf bırakabilir. Son dönemde 2.90’nın altında işlem gören kurda 2.93’e doğru ataklar görebiliriz. Ancak özellikle bankacılık sektörünün Türk lirasında likidite sıkıntısı çektiği şu günlerde Dolara olan talebin fazla olmadığını görüyoruz. Bu nedenle de Dolar/TL’de yaşanabilecek yukarı yönlü bir çıkış kalıcı hale gelemeden tekrardan gevşeyebilir. 

*Merkez Bankasının 24 Mart toplantısında faizleri değiştirme konusunda pas geçmesi durumunda ise 2.85-2.83TL seviyelerine geri çekilme söz konusu olabilir.

"ŞARTLARIN OLUŞMASI FAİZ İNDİRİMİ ANLAMINA GELMİYOR"

*Ülkemizde son dönemde yaşanan terör olaylarının daha da şiddetlenmesi tüketici üzerindeki psikolojik etkisi ekonomiye harcamalar bakımından olumsuz yansımaları olabilir. Ekonomiyi tekrar ısıtmak adına faiz indirimi kısa vadeli reçete olabilir. Ancak Merkez Bankasının faiz indirme şartlarına sahip olması, faiz indireceği anlamına gelmiyor.

*Özellikle piyasada hatırı sayılı bir çoğunluk Merkez Bankası’nın Mart ayı toplantısında pas geçeceğine inanıyor. Gelişmekte olan ülkelere yönelik esen pozitif havanın ne kadar daha süreceği konusunda bir toplantı daha bekle – gör stratejisi de izleyebilir."

ATAMA ÖNCESİ SON PPK

Diğer taraftan piyasalar TCMB Başkanı'nın görev süresinin dolması ardından yeniden göreve atanıp atanmayacağını ya da yerine kimin geleceğini de yakından takip ediyor. TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın görev süresi 19 Nisan'da dolacak ve yeniden atanmaması halinde Mart ayı toplantısı Başçı başkanlığındaki son PPK toplantısı olacak. TCMB'nin bir sonraki toplantısı 20 Nisan günü gerçekleşecek.