Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Turkcell olarak 4,5G'de iddialı olduklarını ve fark yaratacaklarını ifade ederek, 1 Nisan'dan sonra mobil iletişimde en yüksek hızı ve kapasiteyi operatör olarak kendilerinin vereceğini söyledi.

Operatörler arasında Turkcell'in söz konusu farkı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından geçen yıl yapılan ihalede almış olduğu spektrumla sağlayacağını dile getiren Kuruöz, "1,6 milyar avro ile ihalede en yüksek tutarı ödedik, spektrumun yani bandın yüzde 47'sini aldık, geriye kalanını da rakiplerimiz olan operatörler aldı" diye konuştu.

4,5G teknolojisini otobandaki şeritlere benzeten, otobanda hızlı gidebilmek için arabanın motorunun da güçlü olması gerektiğini dile getiren Kuruöz, dolayısıyla 4,5G'de hızı belirleyen diğer noktanın cihazlar olduğunu bildirdi.

KULLANICILARA ÖZEL SÜRPRİZLER OLACAK

Dijitalleşen Türkiye'ye çok büyük katkı sağlayacaklarını ifade eden Kuruöz, "Geniş spektrum bizde olduğu için Turkcell kullanıcıları daha geniş dataya sahip olacak. Kapasite olarak baktığımızda biz bu talepleri, hızlı karşılayacağız" dedi.

Kuruöz, 2 GB’lık bir videonun 3G'de 780 saniyede indirilebildiğini, 4,5G'de ise 54 saniyede indirileceğini kaydederek, "4,5G’ye geçen kullanıcılar paketlerini aynı fiyata kullanmaya devam edecekler. Turkcell'in paket ve tarifelerinde zam olmayacak. 4,5G'de fiyat farkı ve kota derdi olmayacak. Tarifeler aynen devam edecek. Kota konusunda da sıkıntı olmayacak, hatta Turkcell'in 4,5G lansmanı döneminde kullanıcılara özel sürprizleri olacak" bilgisini verdi.

Mobil iletişim sektörünün datadan elde edilen gelirle büyüyeceğini ifade eden Kuruöz, "Bu paketler zamanla büyüyecek çünkü birim maliyetimiz düşecek. Yapacağımız yatırımlar daha optimum olacak" dedi.

Yenilikçi servisler sunmaya devam edeceklerini bildiren Kuruöz, data tüketiminde genel eğilimin videoya doğru kaydığını söyledi. Kuruöz, 1 Nisan'da sürprizlerinin olacağını da belirtti.

"18 MİLYAR LİRA YATIRIM YAPACAĞIZ"

Turkcell olarak 2015'te yaptıkları ve 2018'e kadar yapmayı planladıkları toplam 18 milyar lira yatırım dolayısıyla direkt ve dolaylı olarak sektörde 175 bin kişiye ek istihdam olanağı sağlanacağını bildiren Kuruöz, "Türkiye'de kazandığımızı Türkiye'ye kazandırdığımız için mutluyuz" ifadesini kullandı.

4,5G ihalesinde 2100 bandının tamamını ısrarla almadaki hedeflerinin sorulması üzerine Kuruöz, 4,5G'ye geçişin hemen olmayacağını bu nedenle 2100 bandından 3G hizmeti vereceklerini belirterek, "Bu, bugün için yapılan yatırım. Daha etkin 3G hizmeti vereceğiz. Geleceğe dönük baktığımızda o frekanslar 5. nesilde de kullanılıyor olacak" diye konuştu.

Fiber altyapı yatırımında ortak kullanım teklifiyle ilgili önerinin hatırlatılması üzerine Kuruöz, Turkcell olarak Türkiye genelinde fiber omurgaya sahip olduklarını, kılcal fiberde evin içine kadar girdiklerini, dijitalleşen dünyada Türkiye'nin gelişmiş ülkelerdeki seviyeye gelebilmesi için her haneye fiberin girmesi konusunda çalışma yaptıklarını kaydetti. Kuruöz, Turkcell'in fiber abone sayısının 889 bin olduğunu da ifade etti.

Kuruöz, fiber altyapı konusunda ortak kullanım teklifinde 4 şirket tarafından toplam 16 milyar doları geçecek yatırım yerine yaklaşık 4 milyar dolarlık yatırımla sorunun çözümlenmesini istediklerini dile getirerek, bu konudaki duruşlarının aynen devam ettiğini, umutlarını kaybetmediklerini bildirdi.

BTK tarafından 4,5G ihale şartnamesine konulan yerlilik konusundaki tüm şartları kabul ettiklerini vurgulayan Kuruöz, söz konusu çalışmaların da devam ettiğini aktardı.

925 MBPS'YE ÇIKAN İNTERNET HIZI

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, önceki hafta Turkcell Teknoloji Zirvesi'nde önde gelen şirketlerin teknoloji liderleri olan CIO'larla en hızlı 4,5G'yi test etti.

Wi-Fi ve 4,5G teknolojilerinin Turkcell'in canlı şebekesi üzerinde birleştirildiği test sırasında ise 925 Mbps'lere çıkan hızlara ulaşıldı.
AA