Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) İstanbul Şubesi, düzenlediği iş adamları toplantısında Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin’i ağırladı. TÜMSİAD İstanbul Şube Başkanı Soner Biber, Genel Sekreteri Osman Kapıcıoğlu’nun yanı sıra TÜMSİAD Yönetim Kurulu Üyelerinin de yer aldığı toplantıya çok sayıda iş adamı katıldı. Toplantıda gelen soruları yanıtlayan ve gündeme ilişkin önemli açıklamalar yapan Ekonomi Bakan Yardımcısı, açılış konuşmasının önemli bir bölümünü Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmelere ayırdı. Metin, günümüzde yaşanan küresel krizlere rağmen, yavaşlama hatta küçülme durumunda kalan büyük devletlerle kıyaslandığında Türkiye ekonomisinin istikrarlı olarak büyüdüğünü dile getirdi.

RUSYA GERİ ADIM ATIYOR

Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Rusya ile devam eden gerilimin iş dünyasına yansımalarını değerlendirdi.  Metin, Rusya’nın Türkiye için önemli pazar olduğunu ancak rakamlara bakıldığında, Türkiye’nin Rusya ile yaptığı ithalat oranının ihracata oranla daha fazla olduğu gerçeğini görmemiz gerektiğine ve Rusya’nın krizden önemli ölçüde etkilendiğine dikkat çekti. Krizin ülkemiz adına yeni pazarlara odaklanmanın önemini göstermesi ve bununla ilgili çalışmalara hız verilmesi açısından olumlu yönlerinin de bulunduğunun altını çizen Metin,  gerilimin ilk yaşandığı döneme oranla Rusya’nın uygulamaya çalıştığı yaptırımlarda geri adımlar atmaya başladığını ifade etti.

Ekonomi Bakanlığı’nın önümüzdeki süreçte çalışmalarını tamamlayarak uygulamaya geçireceği teşvik programları hakkında da bilgi veren Metin, toplumun tüm kesimleri ile beraber daha çok çalışmamız gerektiğine vurgu yaparak iş adamlarını buluşturan bu anlamlı davet için TÜMSİAD’a teşekkür etti.

EKONOMİ 2016'DA BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK

Toplantıda yaptığı konuşmada, TÜMSİAD İstanbul Şube Başkanı Soner Biber, TÜMSİAD’ın KOBİ’leri temsil eden iş adamları örgütü olduğunu vurgulayarak Türkiye ekonomisini KOBİ’lerin ayakta tuttuğuna dikkat çekti.  TÜMSİAD Genel Sekreteri Osman Kapıcıoğlu da köklü bir devlet geleneğinden gelen Türkiye’nin geleceğin lider ülkesi olma yolunda elinde her türlü potansiyeli olduğunu vurgulayarak ekonominin 2016 yılında da büyüyeceğine dikkat çekti.