Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

 

İRİS sayesinde, başvuru ve denetimlerin anlık bildirimi, tüm başvuruların e‐imza ile sistem üzerinden yapılması ve gümrüklerde belgesiz işlem yapılabileceğini ifade eden Tüfenkci, şunları kaydetti:

"İthalat aşamasında şuraya buraya gitmektense, gerekli belgelerin elektronik ortamda sisteme yüklenmesiyle ilgili memurlarımız kontrollerini, denetimlerini yapıyor. Elektronik ortamda imzalarını atıyorlar ve ürün eğer sağlıklı ise ithalatına izin veriyor, sağlıksızsa izin vermiyorlar. Böylelikle zaman kaybı önleniyor. Belgelerin ilgili yerlerden elektronik ortamda karşılaştırma imkanı oluyor, sahtekarlık önleniyor. Aynı zamanda vatandaşın işlemleri de hızlanmış oluyor. Bu sistemi tek pencere sistemine de entegre ettiğimizde bu süre daha da kısalıyor."

TAKLİT ÜRÜN İTHAL EDENLER MERCEK ALTINDA

Bu sistemle riskli firmaların analiz edilebileceğini vurgulayan Tüfenkci, "İRİS sayesinde bir ürünü sahte çıkan ve taklit edilmiş ürünleri Türkiye'ye sokan firmaların diğer aşamadaki ithalatını da riskli görüp, onları da daha kontrol etme imkanına kavuşmuş oluyoruz." diye konuştu.

Tüfenkci, söz konusu sistemin uygulanmasına 2 Mayıs Pazartesi günü geçileceğini bildirdi.