Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Avrupa Yatırım Bankası (AYB) Başkan Yardımcısı Pim van Ballekom, sığınmacı kriziyle ilgili olarak belediye altyapı, eğitim ve sağlık sektörlerinde daha fazla proje gerçekleştirmek istediklerini belirterek, “Bu alanlarda ilave yatırımlara ihtiyaç duyan Türkiye'ye yardım etmek istiyoruz.” dedi.

Ballekom, bu yıl Türkiye’de hedefledikleri kredi tutarının 2,5 milyar euro civarında olduğunu ifade etti. Yatırımlarında sektörel bir hedeflerinin bulunmadığına işaret eden Ballekom, “Yatırımlarımızdaki ana unsur bize iletilen talepler ve projenin uygunluğu oluyor. Bazen Ankara - İstanbul arasındaki hızlı tren hattı gibi büyük projelerimiz oluyor. Portföyümüzü çeşitlendirmeye çalışıyoruz. Sürdürülebilir enerji alanına yatırım yapmayı da önemsiyoruz.” diye konuştu.

Ballekom, KOBİ'ler için daha fazlasını yapmaya çalıştıklarına değinerek, “KOBİ’ler, hastane ve liman yatırımları için 800 milyon euroyu aşan 7 anlaşma imzaladık. İş fırsatları için KOBİ'lerin inovatif olması önemli. Türkiye gibi genç ve dinamik bir ülkenin buna ihtiyacı var.” yorumunu yaptı.

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesinin (TANAP) önem verdikleri projelerden biri olduğuna dikkati çeken Ballekom, “Projeye katılabileceğimizi umut ediyorum. Bunun için elimizden geleni yapıyoruz. Bu konu önümüzdeki aylarda netlik kazanacak.” bilgisini verdi.

“TÜRKİYE'Yİ DESTEKLEMEK İÇİN HAZIRIZ”

AYB Başkan Yardımcısı Ballekom, sığınmacı kriziyle ilgili olarak belediye alt yapı, eğitim ve sağlık sektörlerinde daha fazla proje gerçekleştirmek istediklerini vurgulayarak, “Bu alanlarda ilave yatırımlara ihtiyaç duyan Türkiye'ye yardım etmek istiyoruz.” dedi.

Geçen hafta Türk yetkililerle görüştükleri meselelerden birinin sığınmacı krizi olduğu bilgisini veren Ballekom, “Meselenin ana konusu sığınmacılarla ilgili AB’den gelecek finansmanın nasıl kullanılacağıydı. Görüşmelerimiz henüz sonuçlanmadı. Türkiye’yi desteklemek için hazırız.” şeklinde konuştu.

Ballekom, Türkiye’nin AB bölgesi dışında AYB’den en fazla kaynak alan ülke konumunda bulunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Çin'deki büyüme problemleri, Avrupa'daki düşük büyüme, Rusya'yla yaşanan problemler ve sığınmacı krizine karşın Türkiye'nin ekonomisi gayet sağlam duruyor. İyi yatırım iklimine ihtiyacımız var ve bu iklim Türkiye'de bulunuyor. Hazine Müsteşarlığı ile çok iyi ilişkilerimiz var. KOBİ’lerin finansmanına yönelik olarak yerel bankalarla iş birliği yapmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Özel sektöre daha fazla tutarda kredi sağlamayı arzu etmekteyiz.”

AYB’nin büyümeyi ve istihdamı maksimum düzeye çıkarmak için inovasyon ve girişimcilik, KOBİ'ler, iklim değişikliği ile mücadele ve stratejik altyapı alanlarını öncelikli olarak hedeflediğini belirten Ballekom, “AYB 2015 yılında global bazda toplam 77,5 milyar euro tutarındaki 462 projeyi finanse etti. Bu finansman, reel ekonomide yaklaşık 230 milyar euroluk bir kaynağı harekete geçirecek.” diyerek sözlerini tamamladı.​

AA