Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Evliyaoğlu, Kafkas arısının bölgenin önemli değerlerinden biri olduğunu ve bu ırkın saf şekilde korunması için çeşitli tedbirler uygulandığını belirtti.

Koruma tedbirleri kapsamında bu arı arkının anavatanı içinde yer alan Ardahan ve Artvin'in gen merkezi konumunda olduğunu ve bölgeye yabancı arı ırkının sokulmasının yasak olduğunu anımsatan Evliyaoğlu, son dönemde bu arının yaşadığı bölgeler arasında yer alan Gürcistan'dan "Kafkas arısı" adı altında başka ırklarda ana arı girişi yapıldığı yönünde ciddi ihbarlar aldıklarını kaydetti.

Bu konuda valiliğe müracaatta bulunduklarını ve Gürcistan'a açılan Aktaş, Türkgözü ve Sarp sınır kapılarında denetimlerin artırılmasını talep ettiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

"Bu çok ciddi bir olaydır. Bunların önlenmesi için Valilik aracılığıyla gerekli birimlerin harekete geçmesini talep ettik. Bu olayda bizden alınan ana arılar, tekrar bize dönüşü yapılıyor. Örneğin Erzurum'dan veya başka bir ilden ucuza alınan başka ırk ana arı, Gürcistan'a götürülüyor oradan da Ardahan üzerinden yurda sokuluyor. Böylece Kafkas arısı diye, görüntü vermeye çalışıyorlar. Çünkü Gürcistan bölgesi de Kafkas arısının yetiştirildiği bir bölge olması nedeniyle alanlar için inandırıcı oluyor. Kafkas ırkından olmayan bir ana arı, 20-25 liradan alınıyor ve sonra kaçak olarak yurda sokularak Ardahan'da Kafkas ana arı diye 50 ile 70 lira arası satılmaya çalışılıyor ama bundan da önemlisi ve sıkıntılısı ırkın bozulması ve hastalık riski taşınıyor. Ardahan ve Artvin gen merkezi olması nedeniyle dışarıya kapalıdır. Buradan arı gider, ama buralara arı giremez. Biz bu şekilde bu ırkı muhafaza edebiliyoruz, aksi taktirde hem melezleşiyor hem de hastalık ortaya çıkıyor."