Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Doğu ve Güneydoğu'da yaşanan terör olaylarının esnaf ve sanatkarları etkilediğini belirterek, işsiz esnaf için işsizlik fonu oluşturulması gerektiğini söyledi. 

Doğu ve Güneydoğu ile büyük şehirlerde işyeri bulunan, esnaf ve sanatkârlık yaparak evine ekmek götürmeye çalışan esnaf ve sanatkârların yaşanan terör olaylarından olumsuz etkilendiğini belirten TESK Genel Başkanı Palandöken, "Günlerce işyerlerini açamaz, işini kaybetmiş bulunan binlerce esnaf ve sanatkâr var. En önemlisi yaşanan ekonomik krizlerden etkilenerek iş yerini kapatmak zorunda kalan esnaf ve sanatkârlara mutlaka işsizlik maaşı bağlanmalı. Bunun içinde acilen Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı BAĞ-KUR üyesi esnaf ve sanatkârlar için mutlaka işsizlik fonu oluşturulmalı. 1 Ocak 30 Nisan 2016 tarihi arasında ülke genelinde 36 bin 593 kişi iş yerini kapatmış. Bu insanlara mutlaka işsizlik maaşı verilmeli ve sağlık hizmetlerinden faydalandırılmalıdır" dedi.

'HAKLAR EŞİT OLMALI'

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tüm kesimlerini bir şemsiye altında toplayarak eşitlik sağlamak için kurulduğuna dikkat çeken Bendevi Palandöken, " Nasıl ki sigortalı olarak çalışan işçiler işten ayıldıktan sonra belli bir gün sağlık hizmetlerinden faydalanıp işsizlik maaşı alıyorlarsa işyerini kapatan esnaf ve sanatkarlarda hem sağlık, hizmetlerinden faydalanmalı, hem de işsizlik maaşı almalıdır. Çünkü aksi durum anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. Bu sosyal devletin bir gereğidir" diye konuştu.

İHA