Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerinden yapılan derlemeye göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı bu sene martta 3 milyon 23 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise yüzde 10,1 seviyesinde gerçekleşti.

İstihdam edilenlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 40 bin kişi artarak, 26 milyon 993 bin kişi, istihdam oranı ise yüzde 46,1 oldu.

Türkiye'de 15 yaş üstünde olup işgücüne dahil bulunmayan nüfus 28 milyon 478 bin kişi olarak hesaplanırken, bunun üçte birinden fazlasını (11 milyon 84 bin kişi) ev işleriyle meşgul olanlar oluşturdu.

Bu yaştaki insanların işgücüne dahil olmama nedenlerine bakıldığında 4,9 milyon bireyin eğitim-öğretim gördüğü, 4 milyon kişinin çalışamaz halde ve 4 milyon kişinin de emekli olduğu tespit edildi.

Türkiye'de mevsimlik çalışanlar 89 bin kişi olarak hesaplanırken, iş aramayıp çalışmaya hazır bulunanların sayısının 2,4 milyon olduğu tespit edildi. Yapılan araştırmalarda bu kategorideki 635 bin birey iş bulma ümidinin olmadığını belirtirken, 1 milyon 798 bin kişi de mevsimlik çalışma, ev kadını olma, öğrencilik, gibi nedenlerle iş aramadığını, ancak işbaşı yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

EN ÇOK HİZMET EDENLER İŞSİZ KALDI

Türkiye'de işsiz kalanların yüzde 49,7'sinin daha önce hizmetler sektöründe çalıştığı görüldü. Bir başka ifadeyle işsiz kalan 1 milyon 503 bin kişinin daha önce hizmetler sektöründe çalıştığı belirlendi. Hizmetler sektörünü 596 bin kişi (yüzde 19,7) ile sanayi takip etti.

İnşaat sektöründe çalışırken işsiz kalanların sayısı 421 bin, tarım sektöründe çalışırken işini kaybedenlerin sayısı ise 188 bin kişi oldu.

Türkiye genelinde işsizlerin 172 binini (yüzde 5,7) ilk kez iş arayanlar oluştururken, çalıştıkları yerden 8 yıldan önce işten ayrılanların sayısı da 142 bin (yüzde 4,7) olarak hesaplandı.

KADINLAR İŞ KONUSUNDA DAHA İSTİKRARSIZ

Hizmet kolunda faaliyet gösteren bir iş yerinde çalışırken işsiz kalan erkeklerin oranı yüzde 45,4 olurken, kadınlarda bu oran yüzde 57,2'ye çıktı.

Bir işten 8 yıldan önce ayrılanlara bakıldığında erkeklerin oranı yüzde 2,5, kadınların oranı yüzde 8,7 olarak hesaplandı.

Öte yandan, Türkiye'de 15 yaş ve üstü nüfus içinde bulunup işgücüne dahil olmayanların yüzde 71'ini de kadınlar oluşturdu.

EN YÜKSEK İŞSİZLİK ORANI LİSE MEZUNLARINDA

Türkiye genelinde en yüksek işsizlik oranı yüzde 12,8 ile lise mezunlarında görülürken, bunu yüzde 10,2 ile mesleki veya teknik lise mezunları, yüzde 9,9 ile lise altı eğitimliler, yüzde 9,7 ile yükseköğretim mezunları, yüzde 6,2 ile okuryazar olmayanlar takip etti.

Erkekler arasında işsizlik oranı en çok yüzde 14,2 ile okuryazar olmayanlarda görülürken, kadınlar arasında en çok yüzde 19,5 ile lise mezunlarında olduğu belirlendi.

AA