Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, Türkiye'de katılım bankacılığı alanında son dönemde yaşanan gelişmelerin ve devlet girişimlerinin, sektörün gelişimine katkıda bulunacağı öngörüsünde bulundu.

S&P tarafından yayınlanan "Türkiye'de Katılım Bankacılığı" raporunda, "Türkiye’de katılım bankacılığı alanında son dönemde yaşanan gelişmelerin ve devlet girişimlerinin, sektörün gelişimine katkıda bulunacağını ve bugüne kadar daha çok Körfez sermayeli kuruluşların aktif olduğu sektörün büyümesinde önemli bir rol oynayacağını düşünmekteyiz." ifadelerine yer verildi.

Sektöre Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım gibi yeni katılım bankalarının girmesinin sektörün gelişim sürecinde önemli dönüm noktası olduğu vurgulanan raporda, bunun yanı sıra, önümüzdeki birkaç yıl içinde hükümet ve katılım bankaları tarafından gerçekleştirilen sukuk ihracının daha da artacağı belirtildi.

2015 sonu itibarıyla Türkiye'de katılım bankacılığındaki aktif büyüklüğün 42,2 milyar dolar olduğu bildirilen açıklamada, katılım bankacılığı alanında son dönemde yaşanan gelişmelerin ve devlet girişimlerinin, sektörün gelişimine katkıda bulunacağı öngörüsünde bulunuldu.

Raporda, Türkiye'de bankacılık sisteminde ortalama büyüme oranının 2016-2019 döneminde yüzde 11 civarına gerileyeceği ancak katılım bankalarının kredi büyümesinin geleneksel bankalarda görülen büyümenin oldukça üzerinde olmaya devam edeceği öngörüsünde bulunuldu.

AA