Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan, Türkiye ile İsrail anlaşmasını, bölgenin siyasi ve ekonomik geleceği açısından çok önemli bir gelişme olarak değerlendirdiklerini bildirdi.

Vardan, yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu anlaşmanın iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım ilişkisine olumlu katkı sağlayacağını ümit ettiğini dile getirerek, Batı ittifakının bu önemli iki ülkesinde de serbest piyasa ekonomisinin ve çok partili demokrasinin hakim olduğunu belirtti.

İsrail'in, kuruluşundan bugüne kadar uygulanan politikalar nedeniyle komşu ve bölge ülkeleriyle yaşadığı sorunların Türkiye'yi de olumsuz etkilediğine işaret eden Vardan, 2010 yılında yaşanan Mavi Marmara krizi sebebiyle ilişkilerin neredeyse durma noktasına geldiğini anımsattı. Buna rağmen Türkiye'nin İsrail ile yaşadığı siyasi sorunları, ekonomik ilişkilere yansıtmama konusunda azami çaba gösterdiğini ifade eden Vardan, şunları kaydetti:

"Öncelikle bölgenin iki önemli ülkesinin aradaki sorunların halledilmesine yönelik bir anlaşmaya varmış olmasını, bilhassa bölgenin siyasi ve ekonomik geleceği açısından çok önemli bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Her ne kadar bu anlaşmanın, yaşamını yitirmiş olan insanlarımızı geri getirmeyecek olduğunu bilsek de, Filistin halkının insani durumunu iyileştirme yönünde yaşama muslukları yıllardır kesilmiş olan Gazze'de enerji ve su ile ilgili yapılacak yatırımların ve insani yardımların ulaştırılması için yapıcı düzenlemelerin bu anlaşmada yer alması memnuniyet vericidir.
AA