Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye, 2015 yılı Satınalma Gücü Paritesi sonuçlarına göre gıda ve alkolsüz içeceklerde Avrupa'nın en ucuz 15'inci ülkesi oldu.

Türkiye İstatistik Kurumundan (TÜİK) yapılan açıklamaya göre, 2015 yılı Satınalma Gücü Paritesi hesaplamaları, 28 AB üyesi ülke, İsviçre, İzlanda, Norveç, Türkiye, Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Arnavutluk ve Bosna-Hersek'i kapsıyor.

Türkiye için 90 olan fiyat düzeyi endeksi, gıda ve alkolsüz içeceklerin AB ortalamasından yüzde 10 daha ucuz olduğunu ve Avrupa'da 100 euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin, Türkiye'de 90 euroyla satın alınabileceğini gösterdi.

Gıda fiyatlarında Avrupa'nın en pahalı ülkesi İsviçre ile en ucuz ülkesi Makedonya arasında yaklaşık 3 kat fark bulunduğu görüldü. 2015 yılı Satınalma Gücü Paritesi sonuçlarına göre Türkiye, gıda ve alkolsüz içeceklerde Avrupa'nın en ucuz 15'inci ülkesi oldu.

Tütün ürünlerinde 48 olan fiyat düzeyi endeksiyle AB ortalamasından yüzde 52 daha ucuz olan Türkiye, Avrupa'nın en ucuz 6'ncı ülkesi konumunda yer aldı. Tütün ürünlerinde en ucuz ülke 25 endeks değeriyle Makedonya, en pahalı ülke ise 220 endeks değeriyle Norveç olup, ülkeler arası en yüksek fiyat farklılığı bu grupta gözlendi. Alkollü içeceklerde ise Türkiye, 190 endeks değeriyle AB ortalamasının üstünde yer alıp en pahalı 3. ülke oldu.

Ekmek ve tahıllar grubunda yer alan ürünlerin, Türkiye'de AB ortalamasından yüzde 29 daha ucuza alınabildiği tespit edildi. Bu grupta en pahalı ülke 162 fiyat düzeyi endeksiyle İsviçre, en ucuz ülke ise 53 endeks değeriyle Romanya oldu. Et, Türkiye'de 78 endeks değeriyle AB ortalamasından yüzde 22 daha ucuza satılırken, bu grupta en pahalı ülke 254 endeks değeriyle İsviçre, en ucuz ülke ise 52 endeks değeriyle Arnavutluk olarak kaydedildi.

AA