Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, şu anda AVM yatırımlarında yabancının eski iştahının olmadığını belirterek, "10,5 milyon metrekare olan kiralanabilir alan, önümüzdeki 2 yıl içinde 2 milyon metrekare daha artacak. Bu yatırımların önemli bölümünü yerliler yapıyor. Yerli yatırımcı çok istekli ve gayretli." dedi.

Belgü, 107'si İstanbul'da olmak üzere Türkiye'de 366 alışveriş merkezi bulunduğunu ifade ederek, AVM'lerin 2016'ya çok iyi başladığını, Beyoğlu'nda meydana gelen patlama nedeniyle mart ayında ciroların düştüğünü, nisanda başlayan toparlanmayla beraber şu anda metrekarede ve ciroda enflasyonun üzerinde artış olduğunu kaydetti.

Tüm olumsuzluklara karşın sektörde bir aylık sıkıntı yaşandığını ve perakende sektörünün toparlanmış göründüğünü ifade eden Belgü, terör olayları ve Rusya ile yaşanan kriz sonucu Türkiye'ye gelen yabancı turist sayısının azaldığını söyledi. Belgü, "Terör olayları ve Rusya ile yaşanan gerginlik olmasaydı çok daha iyi bir yıl geçirirdik. Piyasayı ayakta tutan Türk tüketicinin alım gücüdür. Tüketici, hala satın almaya devam ediyor, perakendeyi destekliyor." diye konuştu.

Yerli firmaların önemli yatırımlar yaptığını belirten Belgü, sözlerini şöyle sürdürdü:

"AVM yatırımlarında yabancının eski iştahı yok. Şu anda 10,5 milyon metrekare olan kiralanabilir alan, önümüzdeki 2 yıl içinde 2 milyon metrekare daha artacak. Bu yatırımların önemli bölümünü yerliler yapıyor. Yerli yatırımcı çok istekli ve gayretli. Bölge olarak taşıdığımız risklerin yanında küresel ekonomide de bir yavaşlama var. Böyle olunca Türk yatırımcı biraz daha agresif oluyor. Türkiye'deki 50 milyar dolarlık yatırımların yüzde 30'u yabancıdır. Yani bunun 15 milyar doları yabancılar tarafından yapılmıştır. Bu oran, şu sıralar Türk yatırımcı lehine gelişiyor."
AA