Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Merkez Bankası, piyasa beklentileri doğrultusunda yüzde 9 olan faiz koridorunun üst bandında 25 baz puan indirime gitti ve 8,75 olarak belirledi. 

Politika faizi olan bir haftalık repo faizini ise beklentiler doğrultusunda yüzde 7.5'te, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini ise yüzde 7.25'te sabit tuttu.

1 DOLAR KAÇ LİRA OLDU?

1 EURO KAÇ LİRA OLDU?

PİYASALARIN BEKLEDİĞİ GİBİ OLDU

Reuters'ın 19 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre sekiz katılımcı koridorun üst bandında 25 baz puan, altı katılımcı 50 baz puan indirim beklerken, beş katılımcı ise sabit tutmasını bekliyordu.  Katılımcıların tamamı ise politika faizi ve koridorun alt bandının sabit kalacağını öngörüyordu.

AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete katılan 8 ekonomist, faiz koridorunun üst bandında indirim beklerken 7 ekonomist ise değişiklik öngörmüyordu. Ekonomistlerden 4'ü faiz indiriminin 25 baz puan, 4'ü ise 50 baz puan düzeyinde olacağını tahmin ediyordu. 

KARAR SONRASI PİYASALAR

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz indirim kararının ardından 78.000 puanı aşarken, döviz kurları yatay bir seyir seyir izliyor.

TCMB'nin kararlarının ardından dolar/TL ilk anda 2,9869'u görse de, bu seviyeden gelen satışlarla karar öncesinde işlem gördüğü 2,9750 seviyesine geri döndü. BIST 100 endeksi ise karar sonrası özellikle banka pay piyasalarında yoğunlaşan alımlarla 78.000 puanı aşarak 78.338,21 puana kadar çıktı. Saat 14.35 itibarıyla dünkü kapanışa göre yüzde 1,4 artışla 78.100 seviyelerinde bulunan endeks, günün ilk yarısında 75.849,84 puana kadar gerilemişti.

İŞTE ALTIN FİYATLARI

BORSADA SON DURUM İÇİN TIKLAYINIZ

"FAİZ KORİDORU SİMETRİKLEŞTİRİLDİ"

Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan Merkez Bankası'nın son faiz indirimi hamlesini değerlendirdi. İşte Erkan'ın değerlendirmeleri;

"Merkez Bankası’nın eli, iyileşen küresel konjonktürden ve Haziran ayı hariç 2016 yılında düşen enflasyondan dolayı güçlüydü. Bu bağlamda Mart ayından sonra faiz koridoru üst bandında toplamda 175 baz puan indirim yapıldı ve koridor üstten daraltılarak simetrikleştirildi. Son indirimle beraber faiz koridoru üst bandında toplamda 200 baz puan indirim yapılmış oldu.

Haziran ayında manşet enflasyon yükselmesine rağmen, çekirdek enflasyonun yıl başından bu yana düşüş trendinde olması ve yaz aylarında da 2015 baz etkisi nedeniyle bu eğilimin sürmesi beklentisi, buna ek olarak da son dönemde küresel piyasalarda riskli enstrumanlara olan taleple Merkez Bankası’nın Temmuz PPK’sında da 50 baz puan indirim yapması ve faiz koridorunu 8,50 – 7,50 – 7,25 şekline büründürmesi yüksek ihtimaldi.

Ancak hafta sonu yurtiçinde gerçekleşen olayların ciddi anlamda yabancı yatırımcıda kaygıya neden olması ve oluşan iç piyasa volatilitesi Merkez Bankası’nı daha temkinli adım atmaya itti. Ancak yine de iki günde bu derecede değişen yatırımcı algısı ve bozulan hikayeye karşın cesur bir adım olarak değerlendirmek de gereklidir.

Faiz indirimi, üstelik 50 baz puan faiz indirimi olması olasılığı aslında fiyatların içindeydi. Dolayısıyla olaylar yaşanmasaydı yüksek ihtimalle olumsuz bir fiyatlama olmayacaktı. Dolar/TL kuru faiz kararı sonrasında 2,98’e doğru reaksiyon verdi, Borsa İstanbul’da ise yeni alımlar söz konusu. 77.000 – 78.500 işlem aralığı olabilir, pozitif teknik görünüm için 80.000 beklenmeli. Kur bazında üstte bariyerin 3,00 – 3,01 olduğunu; halen yüksek olan piyasa oynaklığı çerçevesinde 2,93 – 2,98 bölgesinin ise işlem bandı olabileceğini düşünüyoruz. Normalleşme 2,92 seviyesinde aşağısında kalıcılık sağlanması halinde gerçekleşecektir.

Merkez Bankası’ndan beklentilere gelince; faiz koridoru iyice daraldı ve simetrikleşti. Bundan sonrasında top enflasyona ve piyasa oynaklığına geçiyor artık. Enflasyonda yaz aylarında yükseliş beklemekteyiz, dolayısıyla enflasyon beklentileri de bir kademe yukarıya doğru çıkacaktır. Haliyle sadeleşmede hareket alanı son derece kısıtlıdır. Merkez Bankası politika faizini yüzde 8’de dengeleyecektir, bu bağlamda bundan sonraki üst bant indirimlerinin daha küçük oranlarda gerçekleşmesini bekliyoruz. Darbe girişiminden 4 gün sonra faiz indiren bir Merkez Bankası’nın, Ağustos ayındaki PPK’da 25 baz puan faiz indirme olasılığını, bütün diğer şartları sabit tutarak baz senaryo olarak belirlemiş durumdayız.