Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi  ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, 2016 yılı  fındık işçi yevmiyesinin 55 lira olarak belirlendiğini bildirdi.

Soydan, yaptığı açıklamada, fındık bahçelerinde  çalışacak işçilere verilecek ücretin belirlendiğini ifade etti.

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu başkanlığında oluşturulan komisyon  tarafından işçi yevmiyesinin belirlendiğini dile getiren Soydan, "Bu kapsamda  geçen yıl 44 lira olan işçi yevmiyesi bu sezon 55 lira olarak belirlendi." dedi.

Soydan, komisyon tarafından belirlenen yevmiye fiyatının rekolte  düşüşü ve askeri ücret düzenlemesine göre belirlendiğini ifade ederek,  "Böylelikle bir işçinin günlük yevmiyesi 55 lira olacak. İşçi kardeşlerimiz adına  hayırlı olsun." diye konuştu.

Komisyonda fındığı ayıklamada kullanılan patoz saati fiyatınında da  belirlendiğini dile getiren Soydan, buna göre geçen sezon saati 120 lira olan  patoz saatinin bu sezon 130 lira olarak belirlendiğini söyledi.

Soydan, 16 yaşından küçük çocukları çalıştıran bahçe sahibi ve  çocukların velilerine, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’na göre her çocuk için 219  lira idari para cezası yazılacağını sözlerine ekledi.
AA