Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Hazine Müsteşarlığından yapılan açıklamaya göre, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'de yaşanan son gelişmeler ve bu gelişmelerin ekonomiye potansiyel etkilerini değerlendirmek üzere, dün akşam BGC Partners, Credit Suisse, Goldman Sachs, HSBC ve JP Morgan tarafından ortaklaşa organize edilen uluslararası bir yatırımcı telekonferansına ev sahipliği yaptı. Toplam 2 saat süren telekonferansa yatırımcıların büyük ilgi gösterdiği belirtilen açıklamaya göre, görüşmeye yaklaşık bin kişi katıldı ve Şimşek'e soru sordu.

Söz konusu görüşmede, Şimşek, yatırımcılara OHAL'in sebebi, amacı ve süresi hakkında bilgi verirken, Türkiye'nin çok ciddi bir darbe kalkışmasıyla karşı karşıya kaldığını, bu kalkışmanın büyük ölçüde halkın çabasıyla bastırıldığını hatırlattı.

OHAL ile amaçlarının, hiçbir şekilde insanların özgürlüğünü kısıtlamak değil, tam tersine bu şekilde kahramanca darbe ile mücadele eden Türk insanının hak ettiği ortamı oluşturmak olduğunu vurgulayan Şimşek, "3 ay süreli OHAL’in tek amacı devlet kurumlarını darbe yanlılarından ve paralel yapı unsurlarından arındırmaktır. Bunu yaparken de hükümet elindeki gücü ölçülü bir şekilde kullanacaktır. OHAL’in günlük hayat ve iş dünyası üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır. Hükümetimizin piyasa ekonomisine olan bağlılığı sürmektedir." mesajı verdi.

"ETKİ SINIRLI VE KISA SÜRELİ OLACAK"

Başarısız darbe girişimin piyasalara ve ekonomiye etkisine de değinen Şimşek, söz konusu olayların Türkiye ekonomisine etkilerinin sınırlı ve kısa süreli olmasını beklediklerini bildirdi.

Piyasa ekonomisinin işlemeye ve Türk finansal varlıklarının sağlıklı bir şekilde işlem görmeye devam ettiğine dikkati çeken Şimşek, "Türkiye’nin ekonomik politikalarında bir değişikliğe gitmesi beklenmemelidir. Mali disiplin önceliklerimiz arasında olmaya devam edecektir. Ekonomik reform gündemini kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz. Tasarrufların artırılması için gereken adımları hızlıca atmaya kararlıyız." ifadelerini kullandı. (AA)