Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin notunu düşürebileceğine yönelik açıklamaları hakkında, "Yatırım ortamının iyileştirilmesi için birçok düzenleme getirdik, getireceklerimiz var. En kötü senaryoda dahi Türkiye'nin bu süreci hızlı bir şekilde yönetebilecek kapasitesi ve altyapısı var." dedi.

Albayrak, bir televizyon programında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi ve sonrasındaki süreçle ilgili soruları cevapladı. Kredi derecelendirme kuruluşlarından Standard&Poors'un (S&P) Türkiye'yi resmi olarak derecelendiren bir kurum olmadığını belirten Albayrak, Türkiye'nin sadece Moody's ve Fitch ile anlaşması olduğunu hatırlattı.

Daha önce özel sektördeki çalışmalarında bu tür kurumlarla yakın iletişim kurduğunu belirten Albayrak, "Bu kurumların metodolojileri ve kararlarının ne kadar siyasi olup, olmadığını az çok biliyoruz. S&P'nin not indirme kararının da pek bir ehemmiyeti yok." ifadelerini kullandı.

Albayrak, bütçe performansı, ihracat, ithalat, borç stoğu ve piyasaya enjekte edilen iklim gibi kriterlerde Türkiye'nin iyi bir noktada olduğuna işaret ederek, "Yatırım ortamının iyileştirilmesi için birçok düzenleme getirdik, getireceklerimiz var. En kötü senaryoda dahi Türkiye'nin bu süreci hızlı bir şekilde yönetebilecek kapasitesi ve altyapısı var. Ben ekonominin kendi dinamikleri içerisinde bir risk görmüyorum." diye konuştu.

ELEKTRİKTE BAŞARILI OPERASYON

Darbe girişiminin yaşandığı gece Türkiye'deki bütün kritik noktaların elektriğinin kesildiğini açıklayan Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığındaki yetkililerle koordineli bir şekilde önemli adımlar attıklarını anlattı.

Albayrak, enerjinin bu tip durumlarda ne kadar önemli olacağıyla ilgili çalışma yaptıklarını dile getirerek, "Sonuçta elektrik sistemiyle alakalı yaşanabilecek sıkıntı birçok müdahaleye de olumsuz etki edebilirdi. Bakanlığımız da başarılı ve kahramanca bir mücadele verdi." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin son 10 yılda çok farklı bir iklimi tecrübe ettiğini ve her birinde farklı bir darbe teşebbüsü ile tanıştığını aktaran Albayrak, toplumsal dönüşüm açısından müthiş bir kazanımın ortaya çıktığını söyledi.

Albayrak, Türkiye'nin son dönemlerde Brezilya, Güney Amerika gibi bölgelerle benzer sorunları yaşamasına rağmen, siyaset ve ekonomi açısından dimdik ayakta olduğunu, Türk milletinin de daha fazla kenetlendiğini vurguladı.
AA