Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2005 yılında köy-orman içi sulardaki doğal alabalık popülasyonlarının artırılması amacıyla hayata geçirilen "Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması" projesi kapsamında balık salımı gerçekleştirildi.

İlçeye bağlı Çit deresine bırakılan 20 bin kırmızı benekli alabalık Gümüşhane'ye bağlı Çit, Dağdibi ve Balahor derelerinden 2-3 yılda bir alınan anaçlarla Maçka Altındere Alabalık üretme çiftliğinde üretildi.
Kırmızı benekli anaç alabalıklar yeni yapılan Sadak Barajı, Söğütlü Ernek Göleti, Aşağı Alıçlı Göleti ve Yeniköy barajına da salınırken, bugüne kadar Gümüşhane'de toplam 120 bin 650 adet kırmızı bebekli alabalığın derelere ve sulak alanlara yerleştirildiği öğrenildi.

Törene Vali Okay Memiş, Garnizon Komutanı Albay Cezayir Danışan, Torul Kaymakamı Hakan Kafkas, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, Torul Belediye Başkanı Nidai Köroğlu, Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen, Gümüşhane Şube Müdürü İlbeyi Aydın, Maçka Altındere Alabalık Üretim Çiftliği Şefi Özgür Akkan ve vatandaşlar katıldı.

(CİHAN)