Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Uluslararası Finans Enstitüsü (IFF), gelişen piyasalara portföy girişinin Haziran'da 13.3 milyar dolardan Temmuz'da 25 milyar dolara yükseldiğini açıklayarak, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararı sonrası yatırımcıların daha yüksek getiri arayışlarının bunda etkili olduğunu belirtti.

Hisse piyasaları 14.6 milyar dolarla bu girişlerin büyük kısmını oluştururken, tahvillere giriş 10.2 milyar dolar değerinde gerçekleşti.

Bölgesel olarak bakıldığında Asya 19.1 milyar dolarla girişlerin çoğunluğunu cezbederken, Latin Amerika'ya da 8.7 milyar dolar değerinde giriş gerçekleşti. Gelişmekte olan Avrupa ülkeleri ve Afrika/Ortaodoğu ülkeleri ılımlı çıkışlar yaşadı.

IIF açıklamasında, "Küresel çaptaki düşük faizleri sindirmeye çalışan yatırımcıların gelişen piyasalar ve diğer riskli varlıklara olan ilgilerinin artmasıyla beraber, bu sermaye akışları Birleşik Krallık'ın AB'den çıkma kararını takip eden haftalarda risk iştahında önemli bir artış olduğunu doğruluyor" dedi.

Grup, Temmuz ayının geçtiğimiz yıl içerisinde portföy girişlerinin uzun vadeli ortalama olan 22 milyar doların üzerinde olduğu ikinci ay olduğunu not etti.

AA