Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Ekonomi Dünyası İstişare Toplantısı-Güçlü Demokrasi Güçlü Ekonomi Hedef 2023" konulu toplantıda STK başkanlarıyla buluştu.

Toplantı sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan Zeybekci, Türkiye'deki ekonomi ile ilgili önde gelen STK'ların başkanlarıyla bir araya geldiklerini, onlarla 15 Temmuz sürecinde gerek iç gerekse dış gelişmelerle ilgili değerlendirmeler yaptıklarını belirtti.

Zeybekci, durum tespitinden sonra gelecekle ilgili birlikte neler yapılabileceği konusunu istişare ettiklerini dile getirerek, şunları söyledi:

"Son derece sağlıklı, çok güzel... Hakikaten Türkiye'nin birlik beraberlik görüntüsüne, ortak değerler etrafında buluşma ve birleşme görüntüsüne birebir uyan bir görüntü ortaya çıktı. 15 STK başkanımızdan aynı duygularla ortak değerlerimizin etrafındaki samimi birlik ve beraberlikleriyle aynı şeyleri duymaktan memnun oldum. 15 Temmuz Türkiye'de demokrasiye, milli iradeye, insan hakları ve özgürlüklerine, yatırım özgürlüklerine, iş dünyası, ekonomi, tüm Türkiye'de ayakta duran her şeye karşı, bu millete ait her ne maddi ve manevi varlık varsa hepsine karşı yapılmış bir ihanet operasyonudur. Bunlara darbe, darbeci demek bile iltifat olur."

 "DÜNYADA BİR SEFERBERLİK BAŞLATMA KARARI ALDIK"

Zeybekci, STK başkanları ile Türkiye'nin yaşadığı sürecin, ekonomi, yatırım, istihdam, gelecekteki fırsatları ve iş birlikleriyle ilgili artan cazibesinin tüm dünyaya anlatılması gerektiğini belirterek, her türlü mecrayı kullanarak dünyada bir seferberlik başlatma kararı aldıklarını dile getirdi.

Zeybekci, ağustosun ilk haftasından itibaren algı nasılsa o algıyı değiştirecek şekilde çalışmaları başlatacaklarını, önce negatif algı ile mücadele anlamında bir seferberlik başlatacaklarını aktardı.

"24 KASIM'DAN SONRA İKİ ÜLKENİN ALDIĞI KARARLARIN KAZANANI YOK"

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile dün Rusya'dan geldiklerini anımsatan Zeybekci, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanı'mız ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in 9 Ağustos'ta bir araya geleceği resmi olarak teyitleşildi. O görüşmenin öncesinde, hazırlık çalışmaları anlamında görüşmeydi. İlgili bakanlarla görüşmeler yaptık. Konuştuğumuz ortak sloganımız; bütün her şeyiyle 24 Kasım 2015 öncesine dönmek. Türk ihraç ürünlerinin önündeki engeller, Türkiye'ye düzenlenen charter turizm seferleri, biz asla öyle bir şey yapmıyoruz ama onlar uyguluyorlar, vizelerin kaldırılması, Türk tırlarına sınırlamaların kaldırılması, 9 bin serbest geçiş belgesinden 2 bine düşürülmüştü. Önce 9 bine, sonra 40 bine çıkarılmasıyla ilgili, Türk şirketlerin yatırımlarının önündeki engellerin kaldırılması… 24 Kasım'dan sonra iki ülkenin aldığı kararların kazananı yok. İki ülke de zarar gördü. Gerek Rusya gerekse komşu ülkelerde dostlukları artırıp düşmanlıkları azaltacağız."
AA