Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kredi kartı ve banka kartları ile ödeme tutarı geçen ay 50,2 milyar TL oldu. Bankalararası Kart Merkezinin (BKM) haziran ayı kartlı ödemeler  verilerine göre, geçen ayın sonunda Türkiye'de kredi kartı sayısı 2015'in aynı  ayına kıyasla yüzde 2 artarak 59 milyon, banka kartı sayısı da yüzde 4'lük  artışla 115,4 milyon adede ulaştı.

Banka kartları ve kredi kartları ile haziran ayında toplam 50,2 milyar  TL’lik ödeme yapıldı. Söz konusu tutarın 46,1 milyar TL’si kredi kartları ile  yapılırken, 4,1 milyar TL’sinde ise banka kartları kullanıldı.

Önceki yılın aynı dönemine kıyasla büyüme oranı banka kartı ile  ödemelerde yüzde 33, kredi kartı ile ödemelerde ise yüzde 13 oldu. Böylece kartlı  ödeme tutarı geçen yılın haziran ayına göre Haziran 2016'da yüzde 15 artış  kaydetti.

ÖDEMELERİN DÖRTTE BİRİ TAKSİTLİ

Bu yılın haziran ayında kredi kartıyla yapılan ödemelerin dörtte biri  taksitli olarak gerçekleşirken, taksitli ödeme artışında başı çeken sektör, geçen  yıla kıyasla iki kat artış gösteren sigorta oldu.

Sektörel taksitli kartlı ödeme tutarında geçen ay  elektronik/bilgisayar sektörü ilk sırada yer alırken, kredi kartı ödemeleri  içindeki taksitli payda da yüzde 64 ile sigorta sektörü başı çekti.
AA