Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Büyük çoğunluğu yabancı sermaye ile kurulan 72 tesisin üretime devam ettiği Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşletici Şirketi'nin (ESBAŞ) Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Güler, yaptığı açıklamada, dünyanın önde gelen  firmalarının doğrudan yatırım portföyü içinde Türkiye'nin ön sıralarda yer  aldığına işaret etti.

Türkiye'nin, lojistik avantajı, dinamik ekonomisi, kalifiye iş gücü ve  istikrarlı ekonomisiyle tercihlerde ilk sırada olmaya devam ettiğini, Ege Serbest  Bölgesi'nin de yabancıların en fazla ilgi gösterdiği yatırım bölgelerinden birisi  olduğunu anlatan Güler, bölgedeki yabancı firmaların üretime dayalı, uzun vadeli  yatırım yapan şirketler olduğuna dikkati çekti.

"Bu şirketler Türkiye'nin iş gücüne, bilgi birikimine ve potansiyeline  inanmış yatırımcılar" diyen Güler, bölge yatırımcısının kısa süreli gelişmelerden  etkilenen, olaylara negatif yönde bakan gruplardan oluşmadığını dile getirdi.

Güler, şöyle konuştu:

"Örneğin bölgemizin en büyük tekstil firmalarından Hugo Boss, geçen  yıl yeni tesislerinin inşaatını bitirdi, bu yıl ciddi bir şekilde işçi alıyor,  üretimini artırıyor.  Ayrıca ABD ve İngiliz ortaklı otomotiv firması Gates,  yepyeni bir alanda yatırım yaptı. Bölgemizde bunun yanında şimdiye kadar ESBAŞ'a  getiremediğimiz büyük bir Japon yatırımcıyı getirdik. Onlar da binalarını  bitirdiler üretime başlayacaklar. Delphi Diesel de bizden arazi istiyor.

Darbe girişimi sonrası yatırımında geri adım atan herhangi bir firma  olmadığı gibi 'yeni yatırım yapacağız, boş yeriniz var mı, şartlar nelerdir' diye  gelen yatırımcılar var. Bu hafta içinde bölgemizde yatırım yapmak için araştırma  yapan 3 yatırımcıyla görüştüm. Bunlar Avrupa ve Japonya merkezli dünyada otomotiv  ve enerji alanında ciddi yatırımları olan şirketler.  Türkiye gerçekten büyük bir  ülke. Bu potansiyeli bilen uluslararası şirketler, bu olay neticesinde ellerini ayaklarını çekmiş değil, bizi yatırım yapılamaz bir ülke statüsünde görmüyorlar. Bunu biz bir fiil yaşıyoruz."

'YABANCI YATIRIMCI RAHATLADI'

Güler, FETÖ'nün darbe girişiminin Türk iş dünyasındaki bütün sistemi  alt üst edebilecek bir girişim olduğunu, ancak Türk halkının duyarlılığı ve  cesaretiyle bu girişimi bertaraf ettiğini söyledi.

Darbe teşebbüsünü takip eden 2 günde ESBAŞ'ta faaliyet gösteren yabacı  yatırımcıların ne yapacaklarını şaşırdığını ve kendilerine birçok soru  yönelttiklerini söyleyen Güler, "Darbe girişiminden sonraki ilk iş günü olan 18  Temmuz'da bankaların açılması, işçilerin mesailerine gelmesi ve fabrikaların  çalışması, yabancı firma temsilcilerini rahatlattı. Her şeyin normal seyrinde  aktığını görünce bu korkuları bir anda yok oldu. Burada 72 yabancı sermayeli  şirket var. Hiçbiri 1 saatliğine dahi olsa üretimini aksatmadı. Bunu gören  yabancı yatırımcının ilk iki gündeki telaşı, kaygısı yok oldu. 1 hafta sonra ise  bu kaygı tamamen yok oldu diyebilirim." ifadelerini kullandı.

Güler, darbe girişiminden sonra olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesinin  de şirketleri kaygılandırmadığına dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yabancı firmalarımıza açıklamamızda OHAL'in bize 2 yönlü olumlu  yansıyacağını belirttik. Birincisi, güvenlik güçlerinin terör olaylarına daha  hızlı müdahale edebileceği ve bu yüzden güvenlik endişelerinin olmaması  gerektiği, ikincisi ise devlet içinde oluşan paralel devletin yavaşlattığı  bürokrasinin hızlanacağı idi. OHAL ile bunlar temizlenince aynı hedefe odaklanmış  bir bürokrat takımı da olacak. Ekonomi Bakanlığının da çalışamalarının hızla  devam ettiğini, hiçbir şeyin yarıda kalmadığını, yatırımlara verilen teşviklerin  artarak devam edeceğini söyledik. Bunları aynı zamanda İngilizceye çevirerek  firmalarımıza gönderdik."

Türkiye'nin bu süreçten daha da güçlenerek çıkacağına inandığını  kaydeden Güler, ekonomi yönetimi, Merkez Bankası ve diğer yetkililerinin  açıklamalarıyla sistemin aksamadan çalıştığını, kimsenin kafasında en ufak bir  soru işaretinin dahi kalmadığını, gelinen noktada artık hiçbir yatırımcının  sorusuyla karşılaşmadıklarını söyledi.
AA