Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Annesi Çiğdem Simavi, babası Rahmi Koç ile kardeşleri Ömer ve Ali Koç’un da aralarında bulunduğu, Mustafa Koç’un 60’ı aşkın su altı aşığı dostunun Koç’un en sevdiği renk olan -kıpkırmızı- tişörtlerle katıldığı törenle su altına indirilen anıt, heykeltıraş Kağan Buğra Hanoğlu’nun imzasını taşıyor.

Deepist Dalış Merkezi tarafından gerçekleştirilen törenle Mustafa Koç’u Badem ile birlikte özgürce ve mutlulukla yüzerken gösteren anıtı su altına yerleştirenler ise eşi Caroline Koç, kızları Esra ve Aylin ile dalgıç dostları. 

Türkiye’nin hemen tüm kıyılarının yanı sıra Kızıldeniz, Endonezya, Komodo, Palau ve Malezya’da dalış yapan Mustafa Koç pek çok dostunu da su altı dünyasıyla tanıştırmış ve onları bu büyülü coğrafyayı keşfetmeye yönlendirmişti. Gerçek bir Ege tutkunu olan Mustafa Koç, bu güzellikleri videoları ve fotoğraflarıyla ölümsüzleştirmişti. Törende anıtın su altına yerleştirilmesini Su Altı Teknologu Aytaç Aydın, görüntülemesini Ateş Evirgen, T. Emre Karayonlu ve Engin Aygün gerçekleştirdi. 

Mustafa Koç ve Badem arasındaki dostluk artık her ikisinin de tutkuyla bağlandığı sulara yerleştirilen bu anıtta yaşayacak. Bodrum Karaada’daki su altı anıtının, Mustafa Koç'u ve denizlerimize yaptığı katkılarını ölümsüzleştirdiğini söylemek de mümkün. Karaada Yassıkaya'daki anıt ziyarete açıktır.