Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Almanya Federal İstatistik Ofisinin (Destatis) bugün açıkladığı nihai verilere göre, Almanya’da 2016 yılının 2. çeyreğinde mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH artışı, önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,4 düzeyinde gerçekleşti. GSYH, yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine oranla ise yüzde 1,8 artış gösterdi.

Böylece daha önce açıklanan öncü veri, nihai GSYH verisini onayladı. Avrupa'nın lokomotif ülkesinde GSYH artışı birinci çeyrekteki yüzde 0,7'lik artışa oranla daha zayıf gerçekleşti. Bu durum, ülkede büyümenin yavaşladığına işaret etti.

Bu arada, Almanya'da 2. çeyrek düzeltilmemiş GSYH ise yıllık yüzde 3,1 artış kaydetti. Ülkede çeyrek bazda kıyaslandığında, büyümeye pozitif katkılar çoğunlukla ihracat ve ithalat dengesinden geldi. İç talep tarafında ise karışık sinyaller alındı. Kamu nihai tüketim harcamaları yüzde 0,6 arttı, hane halkı tüketim harcamaları da yüzde 0,2 yükseldi. Sermaye oluşumu ise ilk çeyreğe kıyasla azaldı.

Yıllık bazda büyümeye de dış tıcaret olumlu katkı yaptı. Hane halkı nihai tüketim harcamaları yüzde 2,4, kamu nihai tüketim harcamaları yüzde 3,9 yükseldi. Bu dönemde sermaye oluşumu artış gösterdi.

Öte yandan, 2016 yılının ikinci çeyreğindeki ekonomik büyüme performansı yurt içinde istihdam edilen 43,5 milyon kişiyle gerçekleşti.