Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Sur’u, terörden zarar gören Cizre ve Yüksekova’dan farklı şekilde ele aldıklarını belirterek, Suriçi’ndeki dönüşümü, tescilli yapıları restore ederek sürdüreceklerini söyledi. Özhaseki, Sur’da, yöresel mimariye uygun kadın ve gençlik merkezleri ile meslek okulları kuracaklarını kaydetti.

Özhaseki, terörden zarar gören bölgelerdeki yeniden imar çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini belirterek, çalışmaların sahada bakanlık uzmanları tarafından yürütüldüğünü söyledi. Özhaseki, Yüksekova, İdil, Cizre ve Silopi ilçelerinde zarar tespit çalışmalarının tamamlandığını ve bu ilçelerde hasarlı yapıların yıkımı ile yıkılan yapıların enkazının kaldırılmasına başlandığını ifade etti. Yüksekova, İdil, Cizre ve Silopi’de dönüşümün etaplar halinde gerçekleştirileceğini kaydeden Özhaseki, altyapı çalışmalarının da İlbank tarafından yapılacağını ifade etti.

CAMİ VE ERMENİ KİLİSESİ KAPSAMDA

Özhaseki, ilçedeki çalışmaların Koruma Amaçlı İmar Planı kapsamında yapıldığını kaydederken, Suriçi’nde, altyapının revizesi ve yapımı çalışmalarına başlayacaklarını dile getirdi. Suriçi bölgesinde 605 parselde bin 200 adede yakın tescilli yapı bulunduğunu ifade eden Özhaseki; “Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkisindeki 53 tescilli yapıdan zarar gören 11 tanesine ilişkin projelendirme ve restorasyon çalışmaları yürütülecek. Bu çalışmalar kapsamında Fatih Paşa Camii ve Ermeni Katolik Kilisesinde restorasyon çalışmaları başladı” dedi.

EV VE DÜKKANLAR AHŞAP MALZEME İLE YAPILACAK

Özhaseki, bölgede örnek Diyarbakır Evleri inşa edeceklerini, dükkânların da dış cephelerinde ahşap kullanılarak restore edileceğini anlattı. Özhaseki, zarar tespit çalışmalarının yanı sıra konut maliyetlerinin netleşmesini sağladıklarını belirtti. Özhaseki, Sur’da yöresel mimariye uygun, kütüphane, gençlik merkezleri, kadınların hobilerini icra edebileceği kadın merkezleri, yerel halkın meslek edinmesine yardımcı olacak meslek okulları gibi sosyal amaçlı yapılar oluşturacaklarını söyledi.

Bakan Özhaseki, bu projelerin, rekreasyon alanları ile birlikte projelendirilerek inşa edileceğini ifade etti.
Bakan Özhaseki, bu projelerin, rekreasyon alanları ile birlikte projelendirilerek inşa edileceğini ifade etti.

SOKAK PROJELERİ TURİZM BAKANLIĞI'NDAN

Özhaseki, Sur’daki projelerle ilgili olarak, “Sokak sağlıklaştırma projeleri ile kentin görünümü iyileştirilecek. Sokak sağlıklaştırma projeleri Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından projelendirilecek” dedi.

"BİRİ 200 MİLYON DOLAR DEĞERİNDE 1.142 PARSELİ FETÖ'DEN KURTARDIK"

Özhaseki, kanun hükmünde kararname ile FETÖ’ye destek verenlerin mal varlıklarına el konulduğunu anımsatarak, şöyle devam etti: “Tapu kadastrodaki arkadaşlarıma dedim ki, tapucu arkadaşları arayın, emir verin, tapuları bir yerde toplamış olabilirler, gayri kanuni olabilir.”

POLİSE HABER VERİN

“Huylandıkları kimsenin tapularını devretmesinler. Polise haber versinler, savcıya haber versinler, işlem yapılsın” diyen Özhaseki, şöyle konuştu: “Birkaç gündür işlemlerde kaç tane böyle mal kurtardınız?’ diye sordum. Bin 142 parsel kurtardık. Bir tane arsa 200 milyon dolar.”

DENİZ ÇİÇEK / GAZETE HABERTÜRK