Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ABD'li yatırım bankacılığı devi Bank of America Merrill Lynch (BofAML), New York borsasının, ülkede başkanlık seçiminin Demokrat Parti'den aday olan Hillary Clinton'ın zaferiyle sonuçlanacağı yönünde sinyal verdiğini bildirdi.

BofAML tarafından hazırlanan nicel araştırmada, 1960'dan beri yapılan başkanlık seçimleriyle New York borsasındaki Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi arasındaki ilişkiye bakıldığı belirtilirken, 8 Kasım'da yapılacak ABD başkanlık seçiminde Clinton'ın, Cumhuriyetçi Parti'den aday olan iş adamı Donald Trump'ı açık farkla geride bırakacağı iddia edildi.

Araştırmada, 1960'dan bu yana düzenlenen başkanlık seçimlerinde, yüzde 80 veya üzerinde delege oyu farkıyla sona eren başkanlık yarışlarında (1964, 1972, 1980, 1984), S&P 500 Endeksinin seçimlerden önceki 90 gün boyunca ortalama kazancının yüzde 8,4 olduğu kaydedildi.

Öte yandan, 1960'dan bu yana düzenlenen başkanlık seçimlerinde, yüzde 20'nin altında delege oyu farkıyla sona eren başkanlık yarışlarında (1960, 1976, 2000, 2004), S&P 500 Endeksinin seçimlerden önceki 90 gün boyunca kazanç yerine kaybı olduğuna dikkat çekildi.

ABD'de vatandaşlar başkanı doğrudan seçmeyip bu yetkilerini delege konumundaki seçiciler (electors) üzerinden icra ediyor. Her eyalet nüfus büyüklüğüne endeksli sayıda seçici çıkarıyor. Seçimler popüler oy oranıyla değil, eyalet bazında çıkarılan seçici sayısıyla kazanılıyor.

BofAML'den yapılan açıklamada, 8 Kasım'daki seçimlerden 90 gün önceki 5 Temmuz tarihinden itibaren bugüne, S&P 500 Endeksinin yüzde 4'ün üzerinde artış kaydettiği bilgisi paylaşılırken, en son Endeksin yarışa 60 günden fazla kalan dönemde bu kadar iyi performans gösterdiği başkanlık seçiminin Ronald Reagan'ın Walter Mondale'e karşı toplam delege oylarının yüzde 97,5'ini aldığı 1984 yılı olduğu vurgulandı.

"Piyasalar, kamuoyu araştırmalarında, Clinton'ın Trump'ın önündeki liderliğini koruyacağını veya artıracağını tahmin ediyor. Bu, Iowa Electronic Markets'ın (IEM) Clinton'ın seçimleri kazanma olasılığının yüzde 80 olduğunu belirtmesiyle de tutarlı" ifadesi kullanıldı.

BofAML Stratejisti David Woo tarafından hazırlanan araştırmada, piyasaların, Clinton'ın kolay bir zafer elde edeceğini fiyatlandırıyor olmasının altı çizilirken, "Kısacası, hisse senedi piyasası sadece Clinton'ın seçimi kazanacağına karar vermedi, yakın bir yarış olmayacağını da belirtti" yorumuna yer verildi.

Woo, ayrıca, New York borsasının, seçimlerden sonra ABD Kongresinin Demokrat ve Cumhuriyetçiler arasında bölüneceğini düşündüğünü savunarak, ABD başkanlık seçimleri hakkında tahmin yürüten IEM'in Kongreye sadece tek bir partinin kazanma olasılığını yüzde 48 olarak gördüğünü belirtti.

Demokrat Parti'den bir ABD Başkanı seçilmesi ve Kongre'nin iki parti arasında bölünmesi durumunda bunun "tıkanma"ya yol açacağını dile getiren Woo, "Bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda, son 6 yıldaki deneyimler şunu gösteriyor ki dünyanın en önemli ekonomisinde, yakın gelecekte, temel ekonomik politikalarda önemli bir değişiklik olma şansı çok az" diyerek sözlerini tamamladı.

AA