Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Dünya Bankası Grubu'nun her yıl iş yapma kolaylığı ile ilgili olarak yayınladığı raporda iş ortamının verimliliğine ilişkin küresel ülke sıralamalarında birinci sırada Yeni Zelanda yer alırken, Singapur ikinci sırada yer aldı.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Johannes Zutt, "Bu yıl Türkiye için çıkarabileceğimiz ana mesaj diğer ülkelerin Türkiye'ye göre daha agresif bir şekilde reform yaptığıdır" dedi.

İş yapma kolaylığında sadece Haziran 2016'ya kadar tamamlanan reformları yansıttığına da değinen Zutt, "Türkiye'nin son birkaç aydaki reformlarını yansıtmamaktadır ve önümüzdeki yıl sıralamadaki yerini yükseltebilir" dedi.

Rapora göre dünya genelinde rekor sayıda 137 ekonomi küçük ve orta ölçekli işletmelerin kurulması ve faaliyetlerini kolaylaştırmaya yönelik kilit reformlar uygulamaya koydu. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen 283 reformun yüzde 75'ten fazlasını gelişmekte olan ülkeler gerçekleştirirken, Sahra Altı Afrika Bölgesi tüm reformlar içinde dörtte birden fazla paya sahip oldu. Raporda dünya genelinde yeni bir iş kurmak 10 yıl önce ortalama 46 gün sürerken, bugün 21 gün sürdüğüne de dikkat çekildi. Sıralamalarda ilk iki sırada yer alan Yeni Zelanda ve Singapur'u Danimarka, Hong Kong, Çin, Kore, Norveç, İngiltere, ABD takip etti.

Reuters