Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Galatasaray Spor Klübü, 22 Ekim’de yapılan olağanüstü genel kurulunda uzun yıllardır konuşulan Riva ve Florya’daki arazilerinin geliştirilmesine yönelik projelerle ilgili Dursun Özbek yönetimine yetki verdi. Galatasaray, Emlak Konut GYO ile birlikte proje geliştirmek amacıyla bir protokol imzalandığnı haziran ayında duyurmuştu. Emlak Konut’un bu bölgelerde hayata geçireceği projeler, bölgedeki yatırımcıları şimdiden heyecanlandırmaya başladı. Biz de sizler için Riva ve Florya bölgelerinde yer alan arsaların güncel değerlerini, hayata geçecek projelerle birlikte önümüzdeki dönemde fiyatların hangi mertebelerde olacağını uzmanlarla görüştük.

Riva’da üst ölçekli yatırımların etkisiyle arsa değerleri metrekare bazında 450 dolara kadar çıkmış durumda. Uzmanlar, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün etkisiyle ve Emlak Konut’un bölgede hayata geçireceği projelerle metrekare fiyatlarının 2017’in ilk yarısında yüzde 40 ile 50 arasında artacağını öngörüyor. Galatasaray’ın Riva arazisine komşu olan bölgelerde genellikle villa tipi projeler yer alırken, villaların fiyatları 1 milyon dolar civarında seyrediyor. Galatasaray’ın bir diğer arazisi ise Florya’da yer alıyor. Şu an bölgenin iskân durumundan ötürü yüksek katlı büyük çaplı projeler yapılmıyor. Bölgede 1 emsal değerine sahip arsaların birim satış bedelleri ise 3.500- 4.000 dolar seviyelerinde seyrederken, bölgede daireler genellikle dolarla satılıyor. Dairelerin metrekare fiyatları ise 10 bin dolar civarında. Uzmanlar, bölgede yükselen markalı konutlarla ve tamamlanacak metrodemiryolu çalışmalarıyla fiyatların önümüzdeki yıl dolar bazında yüzde 10 civarı artacağını öngörüyor.

FLORYA’DA 0.50 EMSALLİ ARSALAR 5 BİN TL’DEN BAŞLIYOR

Galatasaray arazisinin yer aldığı Florya, daha çok düşük katlı konut fonksiyonuyla gelişmiş bir bölge olup genellikle 0.50-1.00 emsal değeri arasındaki yapılaşma şartlarına sahip ‘konut alanı’ lejandlı arsalar yer alıyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin verilerine göre bölgede 0.50 emsal değerine sahip arsaların metrekare fiyatlarının 2011 yılında 3-4 bin TL aralığında işlem gördüğü, bugün ise aynı tipteki arsaların 5-7 bin TL aralığında satılabildiği görülüyor. Florya’yı da kapsayan Bakırköy ilçesinde nitelikli arsaların bulunduğu bölgeler Havaalanı çevresi, Bakırköy sahil ve Bakırköy Veliefendi çevresi olarak gruplandırılıyor. Bakırköy sahil kesimine yakın, 1 emsalli arsalar için metrekare fiyatları 6 bin dolar civarında seyrediyor. Yeşilyurt sahile yakın bölgelerde (emsal 0.50) arsa birim değerlerinin metrekaresinin 5- 6 bin dolar seviyelerinde olduğu görülüyor. Zeytinburnu’nda sahil aksında ise 2.5 emsalli arsaların metrekare fiyatlarının 2016 yılında 5-6 bin dolar seviyesine geldiği gözlemleniyor. Bu bölgelerde yer alan markalı konutlarda yaşamın 2018 yılından itibaren başlaması planlanıyor. Devletin bu bölgelerde yapımına başladığı metro-tünel-otoyol çalışmaları da faaliyete geçtiğinde bölgedeki fiyatların daha yukarıya çıkması bekleniyor.

Erdem AKTÜRK/GAZETE HABERTÜRK