Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye vergide oran indirimleri, yatırıma, üretime ve istihdama sağlanan vergisel destekler ve yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik düzenlemeler sayesinde vergisel açıdan dünyadaki en rekabetçi ülkeler sıralamasında ilk 10'a girdi.

AA muhabirinin ülkelerin vergi rekabetini ve tarafsızlığını ölçen Uluslararası Vergi Rekabeti Endeksi verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye 2016 yılında 35 ülke arasında en rekabetçi 10. ülke konumunda bulunuyor.

Söz konusu endeksin ilk sırasında Estonya yer alırken, bu ülkeyi Yeni Zellanda ve Litvanya izliyor. Sıralamada 4'üncü sırada yer alan İsviçre'yi, İsveç, Hollanda ve Lüksemburg takip ediyor. Avustralya endeksin 8'inci, Slovakya ise 9'uncu sırasında yer alıyor.

Söz konusu endekste gelişmiş ülkeler arasında yer alan İngiltere 16, Almanya 20, ABD ise 31'inci sırada bulunuyor.

Endekste Yunanistan, Portekiz, İtalya ve Fransa son sıralarda yer alıyor.

Türkiye, son dönemde yatırım, üretim ve istihdamın teşviki, yurt içi tasarrufların artırılması, katma değer zincirinde yükselme, ekonominin rekabet gücünü artırma ve kayıtlı ekonomiye geçişi hızlandırma noktasında önemli düzenlemeleri hayata geçirmeyi sürdürüyor.

Söz konusu düzenlemeler çerçevesinde Türkiye vergisel açıdan dünyadaki en rekabetçi ülkeler sıralamasında ilk 10'a girerken, gelecek dönemde vergi mevzuatının daha basit, etkin ve mükellef uyumunu gözetecek şekilde iyileştirme noktasında atılacak adımlarla yerini daha da üst sıralara taşımayı hedefliyor.

AA