Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
DHA

Bu yıl denizlerdeki bereket tezgahlarda da yansıdı. Palamutla balığa doyan vatandaşlar, şimdi çinekop tezgahlarına yöneldi.

Sezon başında kilogramı 20- 25 liradan tezgahtaki yerini alan çinekopun fiyatının düşmesiyle satışlar da arttı.

Balıkçı tezgahlarını hareketlendiren çinekop, fiyatıyla hem satıcıyı hem de alıcıyı mutlu ediyor.

Balıkçı esnafı, "Çinekoptaki bolluk palamudu geçti. Bu bolluktan hem biz hem de vatandaş kazanıyor" dedi.

Sinop-Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak,  kırlangıç balığının az avlandığı için ekonomik değeri yüksek olduğunu söyledi.

Aşırı avcılık sebebiyle son yıllarda nesli giderek azalan kırlangıç balığının, üç yıldır uygulanan koruma alanı sayesinde yeniden çoğaldığını dile getiren Bayrak, şunları kaydetti:

"Sinop'ta avlanan kırlangıç balıkları daha çok İstanbul ve Ankara gibi büyük illere gönderiliyor. Kırlangıç balığı, dip balıkları dediğimiz kategoride yer alıyor. Aşırı avcılık nedeniyle nesli giderek azalan balık türleri arasında ancak son yıllarda bölgemizdeki koruma alanı uygulaması ile tekrar avcılığı yükselen türler arasına girdi. Trol avcılığı bölgemizde yasak olduğu için yapılamıyor. Bu balıklar, dip ağları ile ancak avlanabiliyor. Dolayısıyla kırlangıç, kalkan ve mezgit gibi balıklar korunmuş oluyor. Av baskısının azalması kırlangıç balığının da artmasına neden oldu."

Bayrak, avlanan balıkların büyüklüklerine göre satışa sunulduğuna dikkati çekerek, "Kırlangıç, ekonomik değeri yüksek bir tür. Çok şükür bu sezon balıkçılarımız tarafından bol miktarda avcılığı yapılıyor. Avlanan balıklar da kilogramı 50 ila 60 lira arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor. Fiyatı yüksek olduğu için daha çok İstanbul ve Ankara gibi büyük illere gönderiliyor."
AA

Limana getirilen hamsilerin büyük bir bölümü kamyonlara yüklenerek un yapılmak üzere fabrikalara gönderilirken, geri kalan bölümü ise tezgahlarda satışa sunuldu.

Sinop-Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak, yaptığı açıklamada, hamsi sezonun ilk günlerinin bereketli geçtiğini söyledi.

Hamsi avcılığının yanında palamut avının da devam ettiğine işaret eden Bayrak, uzun yıllar sonra iki balığı aynı anda bol miktarda avlama imkanı bulduklarını anlattı.

Sezon başlarında hamsinin bol olmasını normal karşıladıklarını ifade eden Bayrak, şöyle konuştu:

"Hamsi sezonu bizim açımızdan bereketli başladı. Sinop açıklarında ağlarını denize bırakan balıkçılarımız, tekneleri hamsi ile dolu bir şekilde limana dönüyorlar. Hamsi bol olunca tabii ki bir bölümü un yapılmak üzere fabrikalara gönderiliyor. Geri kalanı ise tezgahlarda satışa sunuluyor. Bolluk ne kadar daha devam eder bilemeyiz. Çünkü genelde sezon başlangıçlarında hamsi bol olur. Daha sonraki günlerde azalmaya başlar. İnşallah bu sene bolluk süreklilik gösterir ve aynen devam eder."

"HAMSİ YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRDÜ"

Balıkçı Feridun Özkan ise palamudun ardından hamsinin de yüzlerini güldürdüğünü dile getirdi.

Ağlarına şu an itibarıyla bol miktarda hamsi takıldığını vurgulayan Özkan, "Allah bu sene bize yardımcı oluyor ve çok şükür av sezonumuz bereketli geçiyor. Palamudun ardından şimdi hamsi bolluğu yaşanıyor. Hem biz kazanıyoruz hem vatandaş ucuz bir şekilde hamsi tüketiyor. Eğer hamsi avı böyle devam ederse son yılların en iyi sezonunu yaşamış olacağız." ifadesini kullandı.
AA