Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Japonya’nın Nagasaki Universitesi profesörlerinden Profesör Fujio Kurokawa ve Profesör Haruhi Eto Nişantaşı Üniversitesini ziyaret ederek ileri yüksek teknoloji içeren 3 önemli proje için anlaşma yaptılar. Nişantaşi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu’nun başkanlığında ve Rektör Yardımcısı Asım Saldamli, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhami Çolak ileGenel Sekreter Yardımcısı Yrd. Doc. Dr. SüleymanTOSUN’nun katılımlarıyla gerçekleşen toplantıda başta uçan araç projesi olmak üzere önemli konularda görüşmeler yapılarak, projelerin en kısa sürede başlatılması kararı alındı.

Toplantı detaylarını paylaşan üniversite yetkilileri “Kanat ve tekerleklere sahip ileri teknolojik bir ürün olarak planlanan elektrikli uçan araç tamamen elektrik enerjisi ile çalışabilen bir araç olup, 2019 yılı içerisinde uçuşa hazır hale getirilecektir. Tamamen çevre uyumlu olan ‘SORA’ elektrikli uçan araç herhangi bir piste ihtiyaç duymadan karada gidebilen, olduğu yerden bir helicopter gibi havalanan,  istenilen ve uygun olan her yere inebilen bir özelliğe sahip olacaktır.

Bu projede Nagasaki ve Nişantaşı Üniversitelerinin yanısıra Tajima Motor Corporation Co., Ltd. Shindengen Electric Manufacturing Co., Ltd. Isahaya Electronics Corporation Nagasaki Institute Applied of Science, University of Tokyo, Fukuoka University, Chiba University, Nagoya Institute of Technology, GİBİ belirtilen şirketler ve üniversiteler de yer alacaklardır.” açıklamasını yaptılar.


 
Toplantıda ayrıca ‘Yenilenebilir Enerji SistemleriProjesi’ projesi kapsamında; enerji yönetimi, güneş sistemleri için maksimum güç takip sistemi, büyük veri ve internet uygulamaları için enerji sistemlerinin izlenmesi gibi yüksek teknoloji uygulamalarını gerçekleştirileceklerinin kararının aldığı belirtildi. Öte yandan,” ‘Yeni Nesil FPGA İşlemcisi Projesi’ kapsamında da basit, yüksek hızlı, düşük güçlü, yüksek kararlılık gibi özellikleri bulunan ve yeni bir işlemci olan FPGA uygulamaları gerçekleştirilecektir.” denildi.