Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, "TMSF, döviz alacaklarını TL'ye çevirmeye yönelik çalışma yapıyor, birkaç gün içerisinde bunu açıklayacak. Özelleştirme İdaresi de daha önceki ihalelerinden alacaklarını TL'ye çevirme kararı aldı." dedi.

Canikli, TGRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Milli Güvenlik Kurulu toplantısında yapılan görüşmenin içeriğinin sorulması üzerine Canikli, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye ve Irak'taki varlığını, Türkiye'nin bütün sınırlarındaki terörist oluşumları ortadan kaldırmaya yönelik çalışmaları, gelinen son aşamayı ve alınması gereken tedbirleri ayrıntılı olarak görüştüklerini anlattı.

Kurdaki dalgalanmanın temel nedenine ilişkin bir soruya karşılık Canikli, "Bu sadece Türkiye ile alakalı bir hadise değil. Bu, ekonomi biliminin öğretisine uygun gelişmelerdir. Bu tür dalgalanmalar mutlaka belli dönemlerde bütün ekonomileri yoklar, daha sonra geçer." yanıtını verdi.

DOLARIN DEĞER KAZANMASI

Dalgalanmanın zamanı ve boyutunun tahmininin imkansız olduğuna dikkati çeken Canikli, "Yaşadıklarımızı, bu dalgalanmayı beklenmeyen bir gelişme olarak lanse etmek doğru değil, eşyanın tabiatına aykırı. Geçmişe de baktığınızda bunun küresel boyutunu görürsünüz. Bunun küresel boyutu var, bir de ülkeler bazlı, bir ülkeyi ilgilendiren boyutu var. Son yaşadığımız hadise, küresel ölçeklidir, faktörler uluslararası boyuttadır tamamen. Beklenen ve zaman zaman ortaya çıkan çerçevededir." diye konuştu.

Doların bütün para birimleri karşısında değer kazandığını ve bu pozisyonunu devam ettirdiğini vurgulayan Canikli, Türkiye'nin bu dalgalanmanın boyutunu hafifletici araçları bulunduğunu, gereken önemli birçok tedbirin alındığını, söz konusu tedbirlerin alınmaması halinde dalga boylarının daha sert olabileceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Canikli, "Doların değer kazanmasının nedeni Türkiye'de uygulanan ekonomi unsurları ya da politika araçları değil, Amerika'da reel verilerin çok iyi gelmesi, buna bağlı olarak enflasyon ve faizlerin artış beklentisinden kaynaklanıyor. Her geçen gün Amerika'da faiz oranlarının yükselmesi bekleniyor. Amerika seçim sonuçları bunu tetikledi ve güçlü dolar hala devam ediyor." dedi.

Canikli, bütçe disiplinininden taviz verilmediğini, öte yandan cari açık konusunda da olumlu gelişmelere imza atıldığını da hatırlattı.

Kurdaki dalgalanmanın devam edip etmeyeceği yönündeki beklentilerinin sorulması üzerine de Canikli, "Biz dip noktayı gördük ancak bu artık dalgalanma olmayacağı anlamına gelmeyecek. Dalga boyu kesinlikle küçülecek." değerlendirmesinde bulundu.

"AB İLE EKONOMİK İLİŞKİLERİ ETKİLEMEZ"

Başbakan Yardımcısı Canikli, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye'nin üyelik sürecine ilişkin kararının ekonomik ilişkilere etkisinin sorulması üzerine de "Oradaki değerlendirmeleri duygusal bir yaklaşımdan ziyade rasyonel bir temelde yapmak gerekiyor... Siyasi alanda gelişmeler ne olursa olsun ekonomide AB ile ilişkilerimizde çizilmeye çalışıldığı bir tablo ortaya çıkmaz. Ekonomide ilişkiler ülkelerin çıkarları üzerine oturur. Rasyonel olarak değerlendirilir bütün bunlar." ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliğinin (AB) bundan sonra daha sert tepkiler verebileceğine de işaret eden Canikli, "Bunlar rasyonel bir zeminde yürüyen ekonomik ilişkileri etkilemez. Avrupa'nın bu anlamda bir karar vermesi demek, kendi ayağına kurşun sıkması demektir. Orada ihracatımızdan çok daha fazla ithalat yapıyoruz aynı zamanda. Böyle bir durum olduğu zaman karşı ülkeye misilleme hakkı verir." diye konuştu.

AB'den ekonomik ilişkileri etkileyecek, rasyonel olmayan adımlar beklemediklerine dikkati çeken Canikli, "O kartlar koz olarak kullanılmaya çalışılıyor. Kart olarak gösterilmesi başka, realize edilmesi başka bir şey." dedi.

Canikli, Türkiye'ye gelen uluslararası sermayenin, getirisiyle beraber 14 yıldır çıktığını vurgulayarak, "Serbest piyasa kuralları geçerlidir, hiçbir zaman ondan taviz verilmeyecektir. Bizim ekonomimizin en büyük çıpası budur." değerlendirmesinde bulundu.

TL İLE KAMU İHALELERİ 

Başbakan Yardımcısı Canikli, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantılı şirketlere ilişkin soru üzerine, Olağanüstü Hal (OHAL) Kararnamesiyle atılan adımların söz konusu şirketlerin batma ihtimalini ortadan kaldırdığını vurguladı. OHAL'in, birilerinin oluşturmaya çalıştığı algının tam tersine piyasa şartlarının daha etkin ve efektif kullanılabilmesinin önününü açtığını belirten Canikli, uluslararası sermayenin haklarını koruduklarını söyledi.

Canikli, kamu ihalelerinin Türk lirası üzerinden yapılmasına yönelik düzenlemenin yürürlüğe girdiğini anımsatarak, ihalelerde teklifi açılmış olanlar hariç döviz ile ilana çıkılmış olanların iptal edileceğini ve yeniden gerçekleştirileceğini anlattı. Bu kapsamda TMSF'nin de döviz alacaklarını TL'ye çevirmeye yönelik çalışma yaptığını, kısa sürede bunu açıklayacağını belirten Canikli, Özelleştirme İdaresi'nin de daha önceki ihalelerinden alacaklarını TL'ye çevirme kararı aldığını kaydetti.

"TEK BAŞIMIZA ÇIKARMA İMKANIMIZ YOK" 

Başbakan Yardımcısı Canikli, Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yarın gerçekleştireceği görüşmeye ilişkin değerlendirmelerinin sorulması üzerine de "Bunu tek başımıza çıkarma imkanımız yok. Milliyetçi Hareket Partisi ile birlikte yapıyoruz. Ortağımız MHP. Dolayısıyla MHP de Meclis'te yasalaşmasına izin vereceği metne elbette bakacak. Orada kendi açısından bazı düzeltilmesini değiştirilmesini talep edeceği şeyler olabilir. Hep birlikte takip ediyoruz. Yarın da inşallah son nokta konulacak. Biz artık herhangi bir problem veya pürüz beklemiyoruz. Görüşmeden sonra takvimlendirilmesi de daha mümkün hale gelebilecek." diye konuştu.

"Bu görüşmelerin yarıda kalabileceği" yönündeki yorumlara ilişkin soruya karşılık Canikli, "Kesinlikle art niyet beklentisi, siyasi manevra beklentisi içerisinde değiliz. İki taraf da Sayın Bahçeli ve MHP ve biz bu sistemin doğru olduğuna inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

"EKONOMİK İSTİKRARA OLUMLU YANSIYACAK" 

Gündemdeki cumhurbaşkanlığı sisteminin hayata geçirilmesinin ekonomik istikrara da olumlu yansıyacağına işaret eden Canikli, yürütme alanında zaafiyet ya da kesintinin söz konusu olmayacağını ifade etti.

Türkiye'nin siyasi tarihine bakıldığında bu konunun daha önce de gündeme geldiğini aktaran Canikli, "Bu konu hemen hemen tüm siyasi parti liderleri tarafından talep edilmiş. Yönetimdeki riski gördükten sonra rahmetli Özal, Demirel, Türkeş... Hepsi için geçerli, ısrarlı bir şekilde Türkiye'ye bu modelin getirilmesini savunmuşlardır. Tesadüf değil bunlar." diye konuştu.

Fetullahçı Terör Örgütü'yle (FETÖ) mücadele hakkında bilgi veren Canikli, "At izi, it izine karışmadı, karıştırmadık. Bu, çok büyük bir tehdit. Detaya indikçe, yeni bilgiler ortaya çıktıkça bu örgütün ne kadar vahşi, acımasız, tehlikeli, insalık dışı bir örgüt olduğunu görüyorsunuz. Bu kendi başına bir yapı değil. Küresel ölçekli destekçileri olan taşeron, maşa olarak bugünler için yetiştirilmiş bir örgüt." değerlendirmesinde bulundu.

Örgüt sisteminin yapısını bozacak şekilde mücadeleyi sürdürdüklerini dile getiren Canikli, "Karar alma mekanizmalarını tamamen çökerttik. Tamamen sıfırlandı anlamında değil ama bütün modülleri ile birlikte entegre karar alabilecek yapısını bozduk. Ana gövde de kamudan uzaklaştırıldı. Finans kaynakları çok büyük oranda ortadan kaldırıldı. 5 bine yakın FETÖ derneği, vakfı, şirketi, kuruluşu kapatıldı. Bunlar daha önce bu yapıya finans sağlıyordu. Elbette yapılacak daha çok şey var. Tespit edilenlerin tamamına işlem yapıldı." şeklinde konuştu.

OHAL'in terörle mücadele noktasında büyük önem taşıdığına dikkati çeken Canikli, "OHAL, bildiğimiz OHAL değil aslında. Hiçbir vatandaşımız OHAL'in ortaya çıkarması muhtemel daraltmalardan zerre kadar etkilenmedi. Hiçbir vatandaşımız bunu yaşamadı. OHAL temel hak ve hürriyetlerin kullanımına sınırlama getirme yetkisi verir ama bunların hiçbir tanesini biz kullanmadık." şeklinde konuştu.

Canikli, OHAL'in süresinin uzatılıp uzatılmayacağı konusunda ise "Şu an itibarıyla o konuda herhangi bir şeyimiz yok. Oturup konuşacağız. Uzar ya da uzamaz onu bilemiyoruz ama sonuç itibarıyla OHAL hiçbir şekilde evrensel değerlerin kullanımına bir sınırlama getirmeyecek." ifadesini kullandı.

"RUSYA İLE İLİŞKİLER HIZLA GELİŞİYOR" 

Türkiye ve Rusya ilişkilerine yönelik değerlendirmelerde bulunan Canikli, ilişkilerin hızla geliştiğini, bu durumun da tüm alanlara olumlu şekilde yansıdığını söyledi. Canikli, "Bu olumlu gelişmeler Rusya ile yaşanmamış olsaydı, biz Fırat Kalkanı operasyonunda bu kadar rahat hareket edemezdik, bu sonuçları elde edemezdik." diye konuştu.

Son günlerde küresel bazda petrol fiyatlarındaki artışa ilişkin açıklamalarda bulunan Canikli, "Türkiye ekonomisi petrolün 110 dolar olduğu dönemleri de yaşadı. O dönemlerde Türkiye ihtiyacı olan petrolü ithal etti, bunun bedelini de ödedi. Bu ekonomi, bu derinliğe sahip bir ekonomi. Elbette (fiyatların) yükselmesi bir miktar faturamızı artırabilir ama bu makro dengeleri bozabilecek bir potansiyel taşımıyor." diye konuştu.

Canikli, Cazibe Merkezleri Programına yönelik yasal altyapıyı tamamladıklarını anlatarak, "Bundan sonra uygulama başlıyoruz. Bununla ilgili müracaatları almaya başlayacağız. Teorik olarak mükemmel bir proje, başarılı olmama şansı yok." değerlendirmesinde bulundu.

Bazı grupların yurtdışında Türkiye'ye ilişkin algı operasyonu yaptığını vurgulayan Canikli, Türkiye'nin yurtdışındaki algısının iyileştirilmesine yönelik birtakım önemli projelerinin olduğunu dile getirdi.

Adana'da kız öğrenci yurdunda çıkan yangına ilişkin de açıklamalarda bulunan Canikli, "Üzücü bir hadise. Çocuklarımızı kaybettik. Sorumluların tespiti noktasında gerekli çalışmalar yapılıyor. Bundan sonra benzerlerinin yaşanmaması için en önemli tedbir, sorumluların cezalandırılması, (olayın) üzerine gidilmesidir." ifadesini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, soruları yanıtlarken, Türkiye'de ekonomisinin içinde bulunan şartlar ve yaşanan hadiselerle değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, içeride ve dışarıda önemli gelişmelerin ekonomiyi ciddi anlamda olumsuz etkileme potansiyeli taşımasına rağmen tüm makro göstergelerin sağlam olduğunu ve büyüme performansının sürdürüldüğünü söyledi.

Büyümenin sürdüğünü, enflasyonun kontrol altında olduğunu ve hatta düştüğünü vurgulayan Canikli, "İstihdamda bir miktar hafif yukarı gelmesi emek piyasasında olumsuzluk değil tam tersine... Biz sadece ekonominin büyümesiyle, nüfusun artmasıyla oraya çıkan iş talebini karşılamıyoruz. Aynı zamanda tarımdan kopup gelenlere de iş buluyoruz. 14 yılda, bütün bu sıkıntıların yaşandığı dönemde 9 milyondan fazla istihdam kapasitesi oluşturmuş bir ekonomimiz var. Başka bir kritere bakmaya gerek yok. Bu, 2016 yılında devam ediyor." değerlendirmesini yaptı.

'FAİZ HADLERİNDE AŞAĞI YÖNLÜ GİDİŞ DEVAM EDİYOR'

Canikli, aynı durumun faiz oranları için de geçerli olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

"Dalgalanmalar olsa bile faiz hadlerinde aşağı yönlü gidiş devam ediyor. Merkez Bankası, 15 Temmuz'dan sonra faiz indirimi yaptı. Bu süreçte tüm bunlar yaşanırken güçlü büyüme performansı devam ediyor. Makro dengelerin hiçbirinde sıkıntı yok. Ekonomi istihdam üretmeye devam ediyor. Cari açık azalıyor. Bu da son derece önemli. İhracatın ithalatı karşılama oranı yükseliyor; yüzde 70'in üzerine çıktı. Daha da artacak. Dolar bütün para birimleri karşısında inanılmaz bir şekilde güçlü duruyor. Belki yüzde 1-2 gibi bir miktar Türk lirası bu noktada biraz daha fazla değer kaybetti. Bu kadar. O da olabilir, dalgalı kur politikası içinde aşağı, yukarı yönlü hareketler her zaman olabilir.

Daha önce 3'ün üzerine çıktı. 3,1'i geçti, 3,2'ye çıkmıştı, sonra 2,9'lara geldi, sonra tekrar çıktı, geldi böyle dalgalanıyor. Bu da son derece doğal. Ama önemli olan şu; hiçbir müdahale olmadan tamamen piyasa şartlarında dengeleniyor. Bu çok önemli."

Ekonomi yönetimi olarak gelişmeleri yakından takip etiklerini ve ihtiyaç duyulan kararları hızlı şekilde aldıklarını işaret eden Canikli, şu anda interaktif yapının söz konusu olduğunu vurguladı.

'EKONOMİDE DENGELERİ BOZACAK BİR OLUMSUZLUK YOK'

Sulama dahil olmak üzere tarımdaki hasılayı yılda yüzde 30 artıracak bir potansiyelin bir kaç yılda yapılacak yatırımlarla ortaya çıkacağını dile getiren Başbakan Yardımcısı Canikli, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Şu anda ekonomide dengeleri bozacak bir olumsuzluk yok ve olmayacak. Çünkü her şey piyasa şartlarında oluşuyor. Mevduat, faizler, bütün sermaye piyasası araçları için geçerli olmak üzere hepsi serbest piyasa şartlarında müdahalesiz bir ortamda yürütülüyor. Güçlü olmasının nedeni de bu. Gücü gösteren, müdahale olmaksızın sistemin yürümesidir. Müdahale olmayacak hiçbir şekilde. İsteyen yatırımcı parasını getiriyor, istediği zaman çıkarıyor nemasıyla beraber. Hiçbir sınırlama ve engel yok. Yatırımın kaçması söz konusu değil. Tam tersi özellikle körfez sermayesi gelişmiş ekonomilerde sıkıntıyla karşı karşıya. Oralardaki paralarıyla ilgili sorunlar yaşıyorlar. Yeni, alternatif, güvenli liman arayışı içindeler. Bunu sağlayabilecek bir Türkiye var."

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, doların yükselişine ilişkin, "Son günlerde birileri tarafından Türkiye'de kriz tellallığı yapılmaktadır. Bu söylemlere yabancı değiliz aslında. Hiç birinin bilimsel temeli yoktur. Bekledikleri kriz gelmeyecektir" dedi.
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Borsa İstanbul'da yapılan Borsa İstanbul ile İslam Kalkınma Bankası Arasında İmzalanacak Stratejik İş Birliği İçin Mutabakat Zaptı Gong Töreni'ne katıldı.

Törende bir konuşma yapan Canikli, doların yükselişine ilişkin, "Bugünlerde bütün küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmaların altında faizin bir değişken olarak modele dahil edilmesi yatmaktadır. Dalgalanmaların da en aza indirilmesi için bütün dünyada faizsiz finansman modellerinin daha çok uygulanabilir hale getirilmesi lazım. Dolar sadece gelişen ekonomilerin para birimleri karşısında değil Euro, Sterlin dahil gelişmiş ülkelerin para birimleri karşısında da çok kısa sürede değer kazanması söz konusudur. Ciddi bir baskının tartışmaları yaşanıyor dünyada. Aynı şey Türk Lirası üzerindedir. Bir baskı söz konusudur.

"BİRİLERİ TARAFINDAN KRİZ TELLALIĞI YAPILMAKTADIR"

Bu baskı, çok büyük oranda küresel faktörlü ve dışarıdan gelmektedir. Doların karşısında TL'nin değer kaybı hiçbir şekilde makro göstergeleri kalıcı olumsuz etkileme kapasitesine kesinlikle sahip değildir. Uygulanan kur politikası bu tür dalgalanmalar üzerinde kalıcı hasar oluşturmaması için engeldir. Bu dalgalı kur politikasıdır. Özelikle son haftalarda Amerika'dan gelen büyümelerin olumlu gelmesi faiz artış beklentisinin güçlenmesi, ABD seçimlerinden gelen beklenmeyen sonuç, Doların bütün para birimleri karşısında değer kazanması sonucunu ortaya çıkarmıştır. Uluslararası yatırımcıların Türkiye'deki varlığı bir sigorta vazifesi olma özelliği daha çok ortadadır. Son günlerde birileri tarafından Türkiye'de kriz tellallığı yapılmaktadır. Bu söylemlere yabancı değiliz aslında. Hiç birinin bilimsel temeli yoktur. Bekledikleri kriz gelmeyecektir. Her türlü önlem alınmakta alınmaya da devam edecektir. Türkiye güçlü bir şeklide büyümeye devam etmektedir" dedi.

Yapılan konuşmalardan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, İslam Kalkınma Bankası Grubu Başkanı Dr. Bandar M. H. Hajjar ve Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli arasında mutabakat zaptı imzalanmasının ardından gong çalındı.