Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

TOBB'un başlattığı Nefes Kredisi Projesi kapsamında İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Borsasının bankalara yatırdığı 16 milyon liralık kaynakla en az bin 133 KOBİ kredilendirilecek.

TOBB'un Denizbank, Ziraat Bankası ve Kredi Garanti Fonu iş birliğiyle başlattığı ve KOBİ'lerin piyasa koşullarının altında finans sağlamasını amaçlayan Nefes Kredisi Projesi kapsamında başvurular başladı.

AA muhabirinin İzmir'de TOBB'a bağlı oda ve borsalardan derlediği bilgilere göre İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Borsasının toplam 16 milyon liralık fonuyla oluşturulan 160 milyon liralık kaynaktan en az bin 333 KOBİ, yüzde 9,9 faiz ve 1 yıl vadeli kredi kullanabilecek.

İzmir Ticaret Odası ve Ege Bölgesi Sanayi Odası üyeleri en fazla 150 bin, İzmir Ticaret Borsası üyeleri ise en fazla 100 bin lira kredi kullanabilecek.

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, yaptığı açıklamada “Nefes Kredisi” için Denizbank ve Ziraat Bankası’na 10 milyon lira yatırdıklarını, üyelerinin bunun 10 katı olan 100 milyon lira kredi kullanabileceğini ifade etti.

Demirtaş, şunları kaydetti:

"Nefes Kredisi başvuruları için odamız bünyesinde bir masa oluşturuldu. Görevli uzmanlarımız kredi almak isteyen üyelerimize gerekli bilgilendirmeyi yapacaklar ve bankaya yönlendirecekler. Üyelerimizin odamızdan bu kampanya için faaliyet belgesi alması gerekiyor. Bankaların incelemesi sonrasında üyelerimiz 150 bin liraya kadar kredi kullanabilecek. Bu şekilde 100 milyon lira krediden yararlanabilecek en az 666 üyemizi kredilendireceğiz. Üyelerimizden talep gelirse birkaç 10 milyon daha yatırıp, 100’er milyon lira daha kredi kullanmalarını sağlayabiliriz. Yeter ki üyemizden talep gelsin."

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da 4 milyon lirayla katıldıkları projeyle üyelerine önemli bir finansman kolaylığı getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Olağanüstü olayların yaşandığı 2016’nın son günlerinde ekonomide yaşanan durgunluğun sanayi ve ticaret camiasını derinden etkilediğini kaydeden Yorgancılar, çeklerin ödenememesi, işsizliğin artması, sanayi üretim endeksinin önceki yılların altında kalması gibi birçok önemli faktörün iş dünyasını zorladığını belirtti.

Bu şartlarda sürdürülebilir büyümenin, üretimin ve doğrudan yatırımların önünün daima açık olmasıyla mümkün olduğuna dikkat çeken Yorgancılar, şöyle devam etti:

"Biz sanayicilere düşen umutsuzluğa kapılmadan üretmeye, istihdama, yatırıma ve ihracata devam etmek, ülke ekonomisini bugün içinde bulunduğu zor durumdan el birliği ile çıkarmaktır. Bu konuda hemfikir olduğumuzu biliyorum. Ümit ederim ki adı üstünde bu proje KOBİ'lerimize bir nefes aldırır."

Projeye 2 milyon liralık kaynakla katıldıklarını açıklayan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ise toplam 20 milyon liralık kredi limitinden her bir üyenin 100 bin liraya kadar faydalanabileceğini, bu kaynağın sıkıntılı günlerin aşılması için önemli bir destek olacağına inandıklarını bildirdi.