Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Reuters

Alacaklılar, Başbakan Alexis Tsipras'ın düşük maaşlı emeklilere Noel ikramiyesi verileceği yolundaki beklenmedik kararının ardından, Yunanistan'a kısa süreli borç erteleme imkanı sunma planlarından vazgeçtiklerini açıkladılar. Almanya ve diğer bazı AB ülkelerinde öfkeli bir tepkiyle karşılaşan Tsipras'ı Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande destekledi.

Bu durum Avrupa Birliği'nin, Yunanistan konusunda izlenecek yol hakkındaki görüş ayrılıklarını vurguluyor. Tsipras, mali disiplinin bir kez bozulmasının Yunanistan'ın kurtarma planındaki ekonomik hedeflerinde şaşmaya yol açmayacağını söyledi. Tsipras dün Brüksel'de yaptığı basın toplantısında, "Bu adımların programı da, 2016 faiz dışı f azla hedefini de tehlikeye atmayacağını ve 2017 ile 2018 yıllarına da mali bir etki yapmayacağını vurgulamak isterim" dedi.

Atina, emeklilere verilecek 617 milyon euroluk ikramiyenin, tasarruf tedbirleriyle elde edildiğini söylüyor. Tsipras bugün Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşecek. Hollande dün Brüksel'de yapılan AB zirvesine gelişinde yaptığı açıklamada, "Yunanistan'ın egemen kararlar almasını engellemenin yanlış olduğunu" söyledi.

Fransa Maliye Bakanı Michel Sapin de Tsipras'ın ikramiye kararını anlayışla karşıladığını belirtti. Yunan hükümeti ile alacaklıları olan AB ülkeleri ve Uluslararası Para Fonu (IMF) arasında, ekonominin 2009'dan beri devam eden resesyondan çıkması için gereken reformlar konusunda derin bir ayrılık yaşanıyor. Yunanistan'ın ekonomik hedeflerinin fazla iddialı ve reformların yapılacağı varsayımının aşırı iyimser olduğunu düşünen IMF, iki kez Yunanistan'ın kurtarma paketine katılmış olmasına rağmen bu kez borç ertelemeye katılmıyor.