Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı M. İlker Aycı, 2016 yılında yaşadıkları türbülanstan sonra artık yere güvenli iniş yaptıklarını belirterek “Yeniden pist başındayız ve yeni takeoff’a (havalanma) hazırız. 250 milyon dolarlık tasarruf sözünü fazlasıyla tuttuk. Transit yolcuda 21 milyona yaklaştık. Toplam 63 milyon yolcuya hizmet veriyoruz” dedi. Türkiye ekonomisinin 2016 yılında AHL saldırısından darbe girişimine, küresel gelişmelere kadar pek çok gelişmeyle mücadele ettiğini hatırlatan İlker Aycı, yaşanan gelişmeleri özetlerken ‘Muhammed Ali yumruğu’ dedik benzetmesi yaparken “Bu kadar yumruk alıp, 15. raundu da ayakta geçiren ülke yoktur” diye konuştu.

Gelecek döneme ilişkin özetle “Savunmayı yaptık, şimdi hücum zamanı” mesajını veren Aycı, “Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı yeniden mevsim normallerine dönerse 2015 yılındaki 9 sıfırlı, tarihi bilançoya çok yakınız” ifadesini kullandı. Aycı, vergi dairesine sundukları bilançolarının ardından ‘6.3 milyar TL zarar ettiler bu nedenle fona devredildiler’ şeklinde söylentilerin çıktığına işaret ederek “Son çeyrekte etkin gider ve varlık yönetimi yaptık. Vergi Usul Kanunu (VUK) ile yaptığınız amortisman ve kur farkı hesabıyla UFRS farklıdır. 10 Mart’ta bilançomuzu açıklayarak merakları gidereceğiz. Çok büyük bir geri çevirmeyi başardık” dedi.

Bu yıla ilişkin beklentilerini anlatırken “Yine tedbirli iyimserim” diyen İlker Aycı, maliyetleri ve nakdi iyi yönetip petrol ve kur koruması uygulamaya devam edeceklerinin sinyalini verdi. Aycı yeni havalimanı yatırımının maliyetini 2017 ve 2018’e yüklemeden yapmak istediklerini aktardı.

Ortadoğu pazarı için Karadeniz’de Trabzon-Ordu, güneyde ise Antalya’yı dünyaya bağlamak istediklerini de aktaran Aycı, 120 ülkede 298 destinasyona uçar hale geldiklerini hatırlatarak “Bilançoyu mevsimsellikten kurtarmak için sezonu ters olan hatlarımızı açarak dengelemek istiyoruz” ifadelerini kullandı. İlker Aycı, özetle şu açıklamaları yaptı:

- 8.2 milyar dolarlık hizmet ihracatı ile yılı kapattık. En yakın rakibimiz 3-3.5 milyar dolar seviyesinde.

-Tüm turistlerin yüzde 36’sını taşıyoruz. İstanbul varışlı yolcu sayısında düşüş var ama transit yolcu sayısını yüzde 14 artırdık.

- 355 günlük ileri rezervasyonu görüyoruz. Bazı ülkelerde rezervasyon artışlarımız var. Ama 3 ay önce uçağın yüzde 50’si dolarken artık 1 ay kala doluyor.

 NISANDA PARKTA UÇAK KALMAYACAK

Geçen yıl aldıkları önemli tasarruf kalemlerinden birinin bazı uçakları parka çekmek olduğunu da belirten Aycı, ilk olarak 24 uçağı yere indirdiklerinin bu sayının 30’a kadar çıktığının ardından 21’e düştüğünün bilgisini de verdi. Nisan ayıyla birlikte park eden uçak kalmayacağının altını çizen Aycı, “Bu dönemi de koltuk ve kabin içi eğlence sistemlerinin yenilenmesi için kullandık. Filomuzda şu anda 235 dar gövdeli, 88 geniş gövdeli ve 12 kargo uçağımız var. 335 uçağımızla havada olacağız. 2017 yılında filomuza 3 dar gövdeli uçak katılacak” dedi.

‘TÜRK’ÜN GÜNEŞİ’ BAŞLIĞI ATTILAR

İlker Aycı, bir Amerikan havacılık dergisinde, THY’nin çok zor bir yılda zor bir akrobasi gerçekleştirdiğine dair bir analize yer verildiğine de dikkat çekti. Aycı, derginin dünyaca ünlü sirk, Cirque du Soleil’e (Güneşin Sirki) atfen Le Soleil du Turc (Türk’ün Güneşi) başlığını attığını da belirtti. Aycı ayrıca Avrupa’da dar gövdede en iyi havayolu şirketi seçildiklerini, geniş gövdede aynı ödülü Singapur Havayolları’nın aldığını da belirtti.

‘SENİ ÖZLEDİK’ TEKLİFİ YAPTILAR

CRM altyapılarını hayata geçirdiklerini artık müşterilerine özel tekliflerle gideceklerini de anlatan İlker Aycı, Türkiye’ye 2014 - 2015 yılında geldiği halde 2016 yılında gelmeyen dünya yolcusu müşterilerine cazip kampanyalarla ulaşacaklarını da aktardı. Aycı, ‘Türkiye’de keşfettiklerin bitti mi?’, ‘Türkiye seni özledi’ ve ‘Bir mil uzağındayız’ adını verdikleri kampanyaları hayata geçireceklerini belirtti.

10.1 MILYAR DOLARLIK HEDEF

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, “2017 yılında yaklaşık 10.1 milyar dolar gelir elde etmeyi birim giderlerde ise yüzde 3-5 arasında düşüş hedefliyoruz” dedi.

THY’DE 2 DÖNÜM NOKTASI

Yeni havalimanının tamamlanması ve Varlık Fonu, yeniden kalkışa hazırlanan THY için kritik önem arz edecek gibi görünüyor. Zira THY’de rekorlar senesi 2015. Hem ciroda hem 3.5 milyar dolarlık piyasa değeriyle zirve o yıl. Bugün o güne göre şirket yüzde 37 daha az değerli ve 2.1 milyar dolar gibi hiç de hak etmediği seviyelerde. Tabii 2016’da şirketin ve Türkiye’nin başına gelmedik kalmadı. Geçen yılın yaraları sarılıyor. Şirket şimdi yeniden kalkışa hazırlanıyor. Eylülde kâr görülebilir. Varlık Fonu’nun tanıtımı açısından da THY Business Class’ı en önemli vitrinlerden biri olacak. THY’nin daha ucuz borçlanma imkânları açısından da Varlık Fonu bazı kapıları açacak. İlker Bey de bunun ilk işaretlerini verdi. Varlıklar ve kaynaklar belki de daha verimli yönetilecek.

YAVUZ BARLAS/GAZETE HABERTÜRK