Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Müteahhitler Birliği Ödül Töreni'nde konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan satır başları şöyle:

Biz müteahhitlerimizin yurdışında faaliyet üstlenmelerini, ülkelerimizin değerini mühürünü vurduklarına inanıyorum. Şantiyesinin önünde bayrağını dalgalandıran her firmamız önemlidir. Potansiyelimiz olmamız gereken seviyenin çok altında. Bizim firmalarımız yüzde 8'in dahi altında kalıyor. Çinliler yüzde 5, İtalyanlar yüzde 10 paya sahipken bizimkisi yüzde 5i bulmuyor.

Kriz bölgelerinde faaliyet gösteren iş adamlarımızın özellikle de müteahhitlerimizin yaşanan sıkıntılardan olumsuz etkilendiği görülmektedir. Kazanımlarımızın heba olmasına asla izin vermeyeceğiz. 2023 hedeflerimize ulaşmak için başarılarımıza imza atacağız. Türkiye'yi 10 kat büyüttük. Dünyadaki 10 büyük ekonominin arasına gireceğiz. İnanmak başarmanın yarısıdır. 

"TÜRKİYE'NİN EKONOMİDE HİÇBİR SORUNU YOK"

15 Temmuz bir kez daha göstermiştir ki öldürmeyen her darbe güçlendirmiştir. Türkiye tüm krizlerden kaoslardan güçlenerek çıkmayı başarmıştır. Devlet olarak size imkanlar veriyoruz. Büyük ihalelerde size katkı sağlayacak Türkiye Varlık Fonu'nu devreye soktuk. Müteahhitlerimizin projelerine destek verecektir. Kamu özel işbirliği projelerindeki tecrübelerimiz diğer ülkelere de yaymamız gerekiyor. 

Son dönemde terörle darbeyle özellikle de kaosla dize getiremedikleri Türkiye'yi ekonomiyle vurmaya çalışıyorlar. Türkiye'nin ekonomide hiçbir sorunu yok. Yaşanan dalgalanmalar psikolojik iklimler ve bunun ülkemize yansımalarından kaynaklanıyor. Bizim kendi çözümlerimiz üretmemiz kendi yollarımızı açmamız gerekiyor. Türkiye Varlık Fonu gibi araçlar işte burada devreye giriyor. İşte bunun için Irak'ta söz sahibi olmaya çalışıyoruz.

"BİZİM KİTABIMIZDA GERİYE GİTMEK YOKTUR"

İhracatçılarımızla, müteahhitlerimizle yeni yöntemler arıyoruz. Turizmde kıpırdama görülmeye başlandı. İstihdam seferberliğine katılmaya işverenler destekli olduğunu görüyorum. Bizim kitabımızda geriye gitmek yoktur. İleriye daima ileriye... Milletimize sözümüz var. İnşallah Türkiye'yi muhasır medeniyet seviyesine çıkaracağız. Milletmizin verdiği destek sayesinde engelleri birer birer aştık.

Fitili ateşlenen sorunların, dünyayı kana ve ateşe bulayacağını Avrupa'daki terör eylemleriyle görmeye başladık. Bölgemizde yaşanan krizi çözmek topyekün tecrit değildir. Dünya, özellikle de gelişmiş ülkeler, Suriye ve Irak krizinde çok kötü bir sınav verdi.  Türkiye bu yöndeki çabalara her türlü desteği vermeyi sürdürecektir.

Değişim hayatın en önemli gerçeğidir. Millet olarak geçmişimizden aldığımız derslerle daha çok çalışmamız gerekiyor. Türkiye çok partili hayata geçtiğinden beri her alanda sürekli bir kriz halinde yaşamak zorunda kalmıştır. Gayri meşru güç adapları mevcut sistem içindeki bu çatlaklardan çıkarak nufüs kazanmışlardır.İnsanoğlu unutur, o yüzden bu gerçekleri hatırlatmakta fayda var.

"EĞER SİYASETİ DÜZGÜN YAPMAZSAN SİTTİN SENE BİR YERE GELEMEZSİN"

Bu noktaya durduk yerde gelmedik, Türkiye yasama yürütmedeki kargaşalardan büyük zarar görmüştür. Ekonomik krizler ağır maliyet yüklemiştir. 16 Nisan'la birlikte artık yasama organı yok diyorlar. Dürüst olun, siyaset eğer dürüst olursa millet sizi bir yere getirir. Eğer siyaseti düzgün yapmazsanız sittin sene bir yere gelemezsin. Doğru yürütme başkanda toplanıyor. Yasama var yürütme var yargı var. Hiçbirisinin ortadan kalkması söz konusu değil. Sadece Cumhurbaşkanı- Başbakan kavgaları dahil sistemi sorgulamak için yeterlidir.

"BACAK ISIRMADAN, BURUN KIRMAYA KADAR..."

Rahmetli Ecevit'in yüzüne anayasa fırlatıldı mı? Sonrasında döviz ne oldu? Rahmetli Özal ve Demirel'in nasıl birbirine girdiklerini hatırlayın. Bunları yaşadık mı yaşadık. Biz bunları görmek istemiyoruz. Anayasa komisyonunda bile pet şişelerin nasıl fırlatıldığını gördünüz, bacak ısırmadan burun kırmaya kadar her şeyi gördünüz. Öbür sistemde bu olsa bile asgariye düşer. 

2007 anayasa değişikliği ile her ikiside meşrutiyeni anayasadan alan iki yürütme gücüne sahip olduk. 10 yıldır işler yürüyor ama bunun kerameti sistemde değil. Aynı ideallere sahip, birbirini yakından tanıyan makamlar olduğu için hiç bir sorun çıkmadı. Anı ekolden gelen insanlar olduğumuz için gürültü patırtı çıkmıyor. Gürültü patırtı olmadıysa bizim sabrımızdan kaynaklanmıştır.

"KİŞİ SEVDİKLERİYLE BERABERDİR"

Burada iki saf var bir "evet" safı bir de "hayır" safı. Kandil ne diyor gelin "hayır"da buluşalım. Bunlar ülkemizi kan gölüne çevirmenin peşinde olanlar. Bunların çağrısı hayır oyuna. Kişi sevdikleriyle bereberdir. Bunu unutmayın. 18 maddenin daha bütüncül olarak çözüme ulaştırabilmesi için çok mücadele verildi. 

Gerek Ak Parti, gerek MHP, gerek CHP tabanı hatta HDP'lilere sesleniyorum. Gelin bu tarihi formda bir konsolidasyona gidelim. 16 Nsian'da müreffif Türkiye'nin taşlarını yerini koyalım. Bunun rejim değişikliğiyle alakası yok. Muhalef anayasa değişkliğini ısrarla insanımızın kafasını bulandırmaya çalışıyor. Anayasa değişikliği toplam 18 maddeden oluşuyor. Milletvekili sayısının artması mıdır sorun. Parlementoyu çocuklarımıza mı bırakacağız diyorlar. Bütün mesele onun yetişmiş olması.

Ecdadımız Fatih 21 yaşında bir çağı kapatıp bir çağı aştı. Seçilmek zor değildir, zor olan seçmektir. Siz seçmeye 18 diyorsunuz seçilmeye 30. Biz bunu 25'e indirdik. Kalite ve bu kaliteyle birlikte dinamik bir parlemento oluşturmanın peşindeyiz. Güven olmadan istikrar olmadan kalkınma olmaz.  Cumhurbaşkanlığı seçimi 5 yılda bir oluyor. Asıl süreci verimli hale getirmek.

"GERÇEK GENSORU MİLLETE AİTTİR"

Türkiye'de parlementoyu gen sorularla adeta yönetilemez hale gelmiştir. İşleri güçleri yokken gen soru üretiyorlar. Netice alamayacaklarını bildikleri halde parlementoda oy vermek için bile bulunmuyorlar. Gensoru mekanizması ve güven oyu mekanizması kalkıyor. Gerçek gensoru millete aittir. Der ki başarılısın devam, başarısızsın güle güle. Herhangi bir gücün diğeri üzerinde tahakkümü olmayacak. Bu sistemin en büyük garantisi siz, milletimiz... 

Ülkemizde kurucusu olduğum parti 10 yıldır hep yüzde 45'ler 50'ler üzerinde diye bunu elde etmek kolay sanıyorlar. Bu ülkede milletimizin yarısından fazlasını alan cumhurbaşkanının gözü hep halkın üzerinde olacaktırç Gönlünü kazanmak mecburiyeti vardır. Sadece vatana ihanetle suçlanan Cumhurbaşkanı artık yaptığı her işte denetlenecektir. Adama değil, üleyi dünyayı dar ederler. Yen sistemin en büyük getirisi 5 yıllık istikrar ortamın güvence altına alıyor olmasıdır.