Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Forex piyasasına 50 bin TL alt limit ve maksimum 10:1 kaldıraç getiren SPK tebliğinden sonra bir kişinin yatırımcılardan kaldıraçlı işlem yapmak üzere kendi hesabına para toplayıp şahsi hesaplarına aktardığı ortaya çıktı.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) bu kişiye izinsiz sermaye piyasası faaliyetinde bulunduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

SPK haftalık bülteninde ismi Azmi Doğan olduğu belirtilen şahıs için suç duyurusuna neden olarak 2 eylem şu şekilde sıralandı:

1)Yatırımcılardan temin edilen paraların, yatırım kuruluşları nezdindeki hesaplara transfer edilerek kaldıraçlı alım satım işlemi yapılması ve bu işlemler neticesinde maddi menfaat temin edilmesi

2)Yatırım kuruluşlarına aktarılması için kendisine verilen paraların şahsi hesaplarına aktarılması veya kullanılması.

ÜÇÜNCÜ KİŞİ HESAPLARI TEHLİKESİ

SPK, üçüncü kişilerin başkası adına para toplayarak işlem yapmasını yasaklıyor. Bir kişi bir başkası adına ancak noter onaylı vekaletname ile işlem yapabiliyor ve bu, bir başka kişinin fonlarını teslim alabileceği anlamına gelmiyor.

“Üçüncü kişi hesapları” yeni tebliğ gereği Türkiye'deki aracı kurumlarda işlem yapamamaya başlayan yüksek risk-yüksek getiri profilindeki küçük portföye sahip yatırımcıların SPK regülasyonu koruması dışına çıkıp yerli, yetkili aracı kurumlara alternatif aramaları halinde karşılaşabileceği geçmişte yaşananlardan derlenen 3 tuzaktan biri olarak görülüyor.

Business HT